Budu kandidovat, řekl Zeman svým přátelům

To, co jsme poprvé napsali přesně před rokem, je už jisté: Miloš Zeman hodlá znovu kandidovat na post hlavy státu. Své rozhodnutí oficiálně oznámí až v březnu, ale už se s ním svěřil několika blízkým lidem. Příští rok se tak v přímé volbě utká s Michalem Horáčkem, který už jako první kandidaturu oznámil.

Miloš Zeman chce vládnout dát, jeho zdravotní stav mu v tom podle stanovisek lékařů nebrání. “Je rozhodnutý do toho jít. Řekl mi to už před Vánoci, teď proběhly nějaká lékařská vyšetření a kromě té nohy by neměl mít žádný zdravotní problém, který by ho omezoval,” prozradil v rozhovoru pro Neovlivní.cz jeden z jeho přátel.

K tomuto tématu

Miloš Zeman při návštěvě Moravskoslezského kraje, listopad 2016. Foto: hrad.cz
» Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta
» Zeman už stihl porušit dvanáct slibů, spočítali na Demagog.cz
» Textař Horáček, uchazeč o Hrad, zveřejnil svůj majetek i zprávy o zdraví

A stejně mluví pod podmínkou anonymity i další lidé, kteří jsou Zemanovi na blízku.

Sám Miloš Zeman ale do poslední chvíle napíná. Své rozhodnutí chce oficiálně zveřejnit až za pár týdnů. “Pan prezident oznámí, zda bude, nebo nebude kandidovat, na tiskové konferenci počátkem března u příležitosti výročí inaugurace. Tisková konference se plánuje na 10. března,” upřesnil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Už před pár dny ale sám prezident prozradil, že svolává na tento týden na Hrad své nejbližší spolupracovníky, aby s nimi případnou kandidaturu probral. “Kdybych byl pevně rozhodnut, ať už tím či oním způsobem, takovou poradu bych nesvolával,” podotkl v Českém rozhlase.

Je přitom krajně nepravděpodobné, že by Zemanovo okolí prezidenta přesvědčovalo, aby nekandidoval. Většina z nich má svojí kariéru spojenou právě s Milošem Zemanem a nemají pragmatický důvod, proč by chtěli z Hradu odejít.

Miloš Zeman poprvé řekl svým blízkým, že chce znovu být prezidentem, loni touto dobou. “Úřad ho baví, nijak ho to nevyčerpává. Je přesvědčený, že jeho chvíle – například s ohledem na problematiku uprchlíků či islámského státu – ještě přijdou. A nechce si to nechat ujít,” řekl tehdy jeden ze Zemanových přátel  pro Neovlivní.cz.

Jediné, čím tehdy podmiňoval svoji opětovnou kandidaturu, byl zdravotní stav. Ačkoli z některých televizních záběrů, jako například z loňských oslav 28. října, to tak nevypadá, prezidentovi spolupracovníci dnes tvrdí, že hlava státu je fit. Snažili se tak rozptýlit zprávy z loňského listopadu, podle nichž se Zemanův zdravotní stav zhoršil a může druhou cestu na Hrad zastavit.