Bureš se za párty omluvil, Pelikán kárnou žalobu nepodá

Předsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše nečeká za účast na večírku Pavla Němce, vlivného zákulisního hráče justice, žádný trest. Přestože mu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) hrozil kárným řízením, nakonec se k tomu neodhodlal. Stačí mu, že Bureš přiznal chybu.

Na Němcově večírku se v půlce ledna sešla řada mocných lidí, kteří mají problémy s probíhajícím vyšetřováním či soudy. Některé kauzy mohou přitom skončit u Burešova soudu. Na případ upozornil deník Neovlivní.cz. Grafiku s přehledem účastníků večírku najdete ZDE.


“Záležitost jsem nechal prověřit příslušným odborem ministerstva spravedlnosti. Sešel jsem se osobně i s panem předsedou Burešem, který uznal svou chybu a slíbil, že už se to příště nestane. To považuji za dostatečné,” řekl nyní deníku Neovlivní.cz ministr Pelikán s tím, že kárné řízení proti Burešovi navrhovat nehodlá.

Postoj Bureše, interpretovaný Pelikánem, je překvapivý. V březnovém rozhovoru pro Neovlivní.cz totiž neviděl na svém jednání nic špatného.

“Podstatné není, koho soudce potkává na večírcích (to zajímalo STB a jiná podobná seskupení v policejních režimech), ale zda si jako soudce uchová svou integritu. To se pozná z jeho rozhodnutí. Jak kdesi napsal Karel Čapek, soudce nesmí žít pod poklopem na sýr,” prohlásil tehdy Bureš. Nyní už případ nekomentoval.

Ministr Pelikán na to měl ale odpočátku jiný názor. Pověřil podřízené, aby mu vypracovali odborné stanovisko k Burešově návštěvě dýchánku. Jeden z nejmocnějších soudců v zemi se totiž na party sešel mimo jiné s aktéry kauzy Nagyová.

“Je o mě obecně známo, že souhlasím s panem předsedou Nejvyššího správního soudu Baxou. Ten říká, že soudce by měl být mimořádně opatrný, když jde o jeho společenské aktivity a kontakty,” uvedl ministr.

Ministerští úředníci měli prověřit, zda Bureš účastí na party neporušil zákon o soudech a soudcích. “Je v něm totiž uvedeno, že soudce je povinen chovat se tak, aby nezavdal příčinu ke snížení důvěry v soudnictví a důstojnosti soudcovské funkce. Měl by se tedy vyvarovat společnosti, kde se pohybují lidé, kteří se netěší dobré pověsti či dokonce končí před trestním soudem,” vysvětlila Pelikánova předchůdkyně v čele resortu Helena Válková.

Po prozkoumání celého případu a stanovisek podřízených se ale nakonec Pelikán rozhodl, že do otevřeného střetu s Jaroslavem Burešem a částí justice, kterou reprezentuje, nepůjde.