© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Počty státních zaměstnanců se utrhly po vstupu Babiše do politiky. Růst ale navzdory slibům pokračoval i po nástupu Fialovy vlády.
Státní rozpočet skončil v dubnu rekordním schodkem 200 miliard korun. Oproti tomu vzrosty o čtyři miliardy (tedy desetinu) platy zaměstnanců státu (bez učitelů a zdravotníků). Peníze tak šly mezi 80 tisíc úředníků, vojáků, policistů, hasičů či celníků.
Byla to přitom Fialova vláda, která dramatický nárůst státních zaměstnanců v Babišově éře kritizovala. Dnes ale tvrdí, že přijímá další lidi do státního aparátu jen tam, kde je to potřeba.
“Počty zaměstnanců se zvyšují pouze v některých prioritních oblastech a více než polovina z nich jsou učitelé a další zaměstnanci škol – logicky reagujeme na nástup silnějších ročníků do školních lavic. Další třetinu nově přijatých zaměstnanců tvoří vojáci, policisté, hasiči, záchranáři a ostatní profese, které se starají o naši vnější a vnitřní bezpečnost. Když sečteme počty nově přijatých a propuštěných státních úředníků, vyjde nám, že jejich počet skutečně poklesl,” uvedl před pár týdny na svém facebookovém profilu premiér Petr Fiala.
Skutečnost, že úředníků placených státem neustále přibývá, zatěžuje logicky i státní rozpočet. Zatímco v roce 2011 vydával stát na platy 130 miliard (minimum za posledních 10 let), v roce 2019 to bylo již 209,5 miliardy, což je nárůst o téměř 80 miliard.
“Kvazimandatorní výdaje jsou nejvíce ovlivněny výší platů a ostatních plateb za provedenou práci ve vládou regulované sféře. Jejich výše souvisí nejen s nárůstem platů, ale také s počtem zaměstnanců v této sféře. Od roku 2018 do roku 2021 vzrostl počet zaměstnanců téměř o 32 tisíc a celkové platy se zvýšily o téměř 59 mld. Kč. Na roky 2022 a 2023 bylo naplánováno opět zvýšení. Počet zaměstnanců je na rok 2023 stanoven oproti skutečnosti roku 2021 o více než 25 tisíc vyšší a prostředky na platy o téměř 19 mld. Kč vyšší,” píší kontroloři NKÚ ve své aktuální výroční zprávě.
Jak ale poznamenává NKÚ v další zprávě, zvýšení počtu automaticky neznamená zlepšení kvality státní správy. “Od roku 2013 došlo k nárůstu počtu státních zaměstnanců o 35 423 osob a výdajů na jejich platy o 75,2 mld. Kč, efektivita vládního sektoru se nezvýšila, naopak v posledních letech meziročně klesá a prohlubuje se i rozdíl mezi efektivitou vládního sektoru ČR a průměrem EU,” stojí ve Stanovisko k návrhu státního závěrečného účtu za rok 2019.
Ačkoli Fialova vláda slibovala, že trend z Babišovy éry ukončí, k ostrému řezu se zatím nemá. Dokonce doteď neproběhla ani avizovaná “deagrofertizace” státu, tedy očištění administrativy od lidí spojených s Andrejem Babišem.
Typickým příkladem může být státní pošta, která se kvůli neutěšené ekonomické situaci ocitla na pokraji krachu. “Všichni vědí, že je potřeba do toho říznout, ale nikomu z politiků se do toho nechtělo,” citovali jsme v dubnovém časopise Neovlivní.cz jednoho z manažerů.
Přitom stačí málo: udělat prověrku efektivity jednotlivých úředníků a zbavit se těch zaměstnanců, které stát skutečně nepotřebuje. A zjistit to není těžké, jak upozorňuje bývalý náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
“Kdyby přišel tým lidí, co půl života na úřadě pracuje, mohlo by takové šetření k něčemu být. Prostě po patnácti letech v úřednickém dresu po pár dnech studia spisů a množství posuzovaných záležitostí poznám, kdo je přetížen a kdo většinu pracovní doby pozoruje veverky v přilehlém parku. Ano, nechci zase tupě žádat o navýšení počtu úřednických tabulek, ale volám po neúčelovém zkoumání vytíženosti jednotlivých lidí a, v návaznosti na to, po účelnějším a vyváženějším rozvrstvení agendy,” popsal už před časem pro Neovlivní.cz Závodský.
Úskalí celého procesu ale spočívá v tom, kdo bude takovou analýzu zpracovávat. Pokud ji bude dělat někdo zvenčí, je dost velké riziko, že to nedopadne dobře.
“Opravdu někdo může věřit tomu, že když přijdou tři externisti, kteří nikdy ve státní správě nebyli, mohou během tří týdnů posoudit, jak jsou desítky úředníků vytížené. Ne, ono to také není smyslem těchto auditů. Jejich skutečným účelem obvykle bývá vyházet ty neloajální nové garnituře,” dodal Závodský.
Interní prověrkou se mimo jiné nyní řídilo ministerstvo financí, které oznámilo, že zruší třetinu poboček finančních úřadů. “Zrušena budou zejména pracoviště, jejichž služby jsou ze strany veřejnosti podle provedené analýzy nejméně využívány nebo v praxi zajišťují především služby podatelny. V současné době již 56 těchto pracovišť funguje v omezeném režimu dva dny v týdnu se dvěma zaměstnanci, kteří na dané místo dojíždějí ze svých stálých pracovišť. Analýza ukázala, že daňoví poplatníci už nyní služby těchto pracovišť příliš nevyužívají a prakticky je nenavštěvují,” zdůvodnil změnu ministr financí Zbyněk Stanjura.
Ve vládě je ale výjimkou.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com