Bývalí socialisté vyjednávají o licenci slovenského Smeru

Jednání se stranou Roberta Fica směřují k tomu, jak využít jeho úspěšnou značku i na českém politickém trhu.

Sociální demokraté se v minulých volbách poprvé za třicet let samostatné republiky nedostali do sněmovny. Současně vypadli i komunisté, a tradiční levice tak zmizela z dolní komory parlamentu; v té horní má jediného zástupce. Socdem, jak ČSSD svou značku přejmenovala, sice dál existuje a současný předseda Michal Šmarda se ji snaží oživit, někteří jeho bývalí i současní kolegové však hledají i jiné cesty, a dokonce rozjíždějí projekty na vlastní pěst.

Cíl je jediný: vrátit levici zpátky do hry. A do sněmovny.


Šéf Smeru Robert Fico. Foto: SMER

Jak píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz, jeden z projektů koketuje s myšlenkou získat licenci slovenského Smeru tamního bývalého premiéra Roberta Fica.

„Plán je dostat se k licenci Smeru a přenést úspěch partaje i na českou půdu. Vedou se o tom jednání i na Slovensku,“ uvedl jeden z hráčů politického zákulisí, který je o plánu zpraven.

Časopis přináší i konkrétní jména politiků, kteří za českou stranu jednání vedou. A dodává, že detailnější kontury projekt získá až po zářijových parlamentních volbách na Slovensku.

Plán na těsné spojení se Smerem Roberta Fica přitom není bleskem z čistého nebe. Takřka identický projekt spolupráce se v útrobách sociální demokracie už jednou rodil.

Bylo to v roce 2007, kdy měla ČSSD ke slovenskému premiérovi a jeho straně zřejmě nejblíž. Sociální demokracie, tehdy vedená Paroubkem, dokonce vyjednávala o sloučení obou partají. Shodně o tom tehdy informovaly české Lidové noviny a slovenský list SME.

„Jednání mezi Smerem a ČSSD potvrdily i dobře informované zdroje ze strany Roberta Fica. Tvrdí, že sloučení prosazuje hlavně ČSSD, tuto alternativu ovšem za výhodu považují i ve Smeru. ‚Je to ve stadiu konzultací,‘ řekl zdroj slovenskému deníku SME,“ napsaly LN v únoru 2007.

Samotná ČSSD, která byla s Ficovým Smerem ideologicky propojena nejen za Jiřího Paroubka, ale i za Bohuslava Sobotky, od něj dnes dává ruce pryč. “Současné směřování Smeru není nic, s čím by chtěla být ČSSD spojována. Rozhodně nechce mít nic společného s někým, kdo spolupracuje s extremisty typu Mariana Kotleby či jeho následovníky,” cituje časopis člena současného vedení sociální demokracie.

ČSSD se proto podle něj hodlá více zaměřit na spolupráci s dalším bývalým premiérem Slovenska Petrem Pellegrinim a jeho Hlasem – sociální demokracií, kterou založil po odchodu z Ficova Smeru.

Ostatně poprvé za dlouhé roky slovenští politici ze Smeru nebyli letos v lednu ani na sjezdu českých sociálních demokratů.

Kdo jedná s Ficem? Má plán šanci na úspěch? Zákulisní pohled do české levice přináší časopis Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Smer

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email