Bývalý premiér Babiš lhal o svých stranických darech

Databáze lží budovaná redakcí Neovlivní.cz se rozrostla o další příspěvek.

«« Zpátky do databáze lží

Některé záznamy v naší Databázi patří do pomyslné kategorie “Lžou, i když nemusí”. To je i případ zatím posledního příspěvku, kterým doplnil evidenci poslanec Andrej Babiš.


Foto: Hnutí ANO

Babiše doběhla diskuse ohledně problematických darů vládního hnutí STAN, které se nakonec rozhodlo vrátit příspěvky spojené s trestně stíhaným podnikatelem. Opozice si dary vyhodnotila jako slabé místo Fialova týmu a v rámci tepání do vlády začal Andrej Babiš – sám stíhaný za Čapí hnízdo – tvrdit, že poslední roky svému hnutí ANO nic nedaroval. A výslovně prohlásil, že rozhodně nic partaji nedal v době, kdy už byl obviněný.

“Hnutí mi všechny půjčené peníze vrátilo 13.1.2020. Navíc jsem je neposílal jako trestně stíhaný. Všechny dary a moje půjčka byly poskytnuty v prvních letech existence hnutí. Poslední peníze jsem hnutí daroval a půjčil v roce 2016,” tvrdí poslanec Babiš.

Andrej Babiš ale prokazatelně lhal. V citovaném souvětí hned dvakrát. Usvědčují ho výroční zprávy o financování, které hnutí ANO pravidelně zveřejňuje ZDE.

Andrej Babiš lhal v tom, že daroval peníze jen v prvních letech existence hnutí. A lhal i v tom, že nic nedával ve chvíli, kdy už byl obviněný.


Printscreen ze stránek Hnutí ANO o darech za rok 2018

Realita je následující: Andrej Babiš byl obviněn v kauze Čapí hnízdo v roce 2017. Z dotačního podvodu.

O rok později posílá hnutí ANO podle autentických stranických záznamů uveřejněných na internetu 69 400 korun. Stejnou částku pak zasílá i v následujících letech 2019 i 2020. Za loňský rok zatím ještě partaj data o dárcích nezveřejnila.

Peníze od Babiše jsou zapsány na webové stránce, kterou hnutí ANO uvádí slovy: “Zde najdete jména všech dárců, kteří ANO finančně podpořili v roce 2019.”

Optikou dnešních problémů hnutí STAN tedy Babišova partaj přijímala dary od trestně stíhaného podnikatele. Ten je navíc stále obviněný za to, že si vzal z veřejných peněz něco, co mu nepatřilo. Tedy, že okradl stát.

Dary poslance Babiše ale jeho hnutí nikdy nevrátilo. Nevedla se o tom dokonce ani žádná debata.

«« Zpátky do databáze lží

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email