Bývalý špion: Jaderná eskalace v Putinově kampani

Kreml spustil informační operaci, která rámuje válku na Ukrajině jako nezbytnou pro další přežití postsovětské Ruské federace, píše bývalý šéf rozvědky Petr Mlejnek.

Ruští představitelé prosazují informační operaci, která falešně rámuje ruskou válku na Ukrajině jako existenciální pro další existenci Ruské federace. Tato prohlášení nebyla použita od Kubánské krize. Nixon s Brežnevem a Velkou Británií podepsali smlouvu o nešíření jaderných zbraní v 1968 roce a v 1992 roce se k ní připojila Francie a Čína. Tuto dohodu kontrasignovalo 189 států.


Ilustrace: Shutterstock.com

Obě jaderné supervelmoci si uvědomovaly, že odstrašení a podmínky zničení cele planety jsou reálné a proto je nutné udržovat strategickou rovnováhu v počtu jaderných zbraní. Proto byla podepsána dohoda v Reykjavíku v roce 1986, kde Sovětský svaz a USA snížili počty jaderných zbraní na 1500 na každé straně. I toto množství však stačí na destrukci planety.

Již v 60. letech probíhaly studie, které jasně ukazovaly, že ani omezené použití taktických jaderných zbraní na bojišti neznamená, že by následně protivník nepoužil strategických jaderných nosičů a tím zničení celého světa. Ruska vojenská doktrína říká, že jaderné zbraně se použijí v případě ohrožení územní celistvosti RF. V současné době může Putin brát jako ohrožení územní celistvosti Ruska i nedávno nelegálně připojená ukrajinská území.

Proto jsou velmi znepokojivé následující typy prohlášení nejvyšších představitelů Kremlu. V rozhovoru pro televizní kanál Rossija-1 26. února ruský prezident Vladimir Putin varoval, že neví, zda „taková etnická skupina jako ruský lid může přežít v podobě, v jaké dnes existuje, pokud Západ uspěje ve zničení Ruské federace a nastolí kontrolu nad jejími fragmenty.“

Putin obvinil Západ, že již má plány „na papíře“ na zničení Ruské federace v její současné podobě. Putin také poznamenal, že Rusko muselo pozastavit svou účast na smlouvě START, aby si zajistilo strategickou stabilitu a bezpečnost tváří v tvář soustředěnému západnímu úsilí využít START k ochromení ruských strategických vyhlídek.

Putinova i Medveděvova prohlášení a jejich informační operace je podle mého názoru pokus prezentovat válku tak, že má vyšší sázky pro Rusko a Západ než ve skutečnosti je. Putin pravděpodobně doufá, že nastaví informační podmínky k obvinění Ukrajiny a Západu z ohrožení přežití Ruské federace v reakci na ruská vojenská selhání a západní podporu Ukrajiny.

Žádný prominentní západní představitel nevyzval k rozpuštění Ruské federace a západní vůdci byli velmi opatrní, aby formulovali své cíle jako umožnit Ukrajině nanejvýš osvobodit celé její území. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu během televizního rozhovoru pro Rossija-1 26. února zase prohlásil, že typy zbraní, které se Západ rozhodne poskytnout Ukrajině, určují, jak daleko budou ruské jednotky potřebovat, aby „odtlačily hrozbu“ od ruských hranic. V této kampani, jde Rusům především o rozbití jednoty Západu a pod hrozbou jaderného konfliktu zamezit dodávkám moderních zbraní.

Neustále si trvám na hodnocení, že použití i “jen taktických jaderných zbraní “ na bojišti ze strany Ruska jako málo pravděpodobné. Pokud by Rusko dále eskalovalo situaci, tak může udělat jaderný test na své střelnici, nebo na bojišti použít termobarickou bombu, která má podobný účinek, ale bez zamoření území.

Je třeba dodat, že od rozpadu Varšavské smlouvy ani ruská armáda neumí bojovat v zamořeném prostoru. Nevzpomínám si, že by proběhl masivní výcvik.

Autor Petr Mlejnek je bezpečnostní expert, pracoval roky v tajných službách a armádě, kde působil jako výsadkář. Ze státních služeb odešel loni z pozice šéfa civilní rozvědky, nyní pracuje pro české zbrojaře.

Zdroj náhledové foto: Shutterostock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email