Byznys v podání pražské ČSSD: Zakázky pro kolegu za téměř 400 milionů

Veřejnosti neznámý místopředseda sociálnědemokratické buňky na Praze 14 Zdeněk Zadina dokázal pro svou firmu získat v uplynulých letech veřejné zakázky za nejméně 387 milionů korun. A to převážně od městských firem či pražských obvodů, kde mají vliv jeho straničtí kolegové z ČSSD. Ukázala to analýza zastupitele za Piráty Adama Zábranského, který v minulosti vypracoval podobnou zprávu o byznysu někdejší místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové v hlavním městě.

Zastupitel Zábranský sesbíral o firmě Lasesmed, kterou Zdeněk Zadina vlastní, data za posledních osm let. “Celkem za toto období získal od městských částí, příspěvkových organizací a firem ovládaných Prahou zakázky za minimálně 387 milionů Kč. Drtivá většina z obratu firmy pochází právě ze zakázek od veřejných subjektů,” uvedl Zábranský.

Analýza navíc ukázala, že jde zpravidla o ty městské části či společnosti, kde má díky svým zástupcům vliv právě sociální demokracie. Zadinova společnost Lasesmed uspěla například v Technické správě komunikací, s níž má od roku 2009 uzavřené smlouvy za více než 150 milionů korun. Jde o správu autobusových stanovišť včetně úklidu. Technická správa komunikací spadá kompentenčně pod sociální demokraty, kteří spolu s hnutím ANO a Trojkoalicí v Praze vládnou.

Čtěte také

» Ministři ČSSD a ANO na sebe vytahují trestní oznámení
» ČSSD zahájila další výpad proti ANO, tentokrát jde o mýto
» Systém pro EET dodá IBM bez soutěže, Babišovi pomohla Šlechtová
» Tajnosti kolem zakázek pro EET pokračují

Další městskou společností, kde má ČSSD tradičně silný vliv, je Dopravní podnik, kde má Lasesmed smlouvy za více než 150 milionů. A to na provozování čističek odpadních vod, přičemž rámcová smlouva z roku 2012 předpokládá rozšíření i na další čističky.

V Pražských službách, které město vlastní z 80 procent a dlouhodobě v jejích orgánech sedí politici z ČSSD, má Lasesmed kontrakty za více než 53 milionů korun. “Bohužel standardní cestou k tomu nelze zjistit bližší informace. Společnost Pražské služby odmítá dodržovat zákon a neposkytla nám bližší informace o této obchodní spolupráci. Budeme proto na Pražské služby podávat správní žalobu,” dodal Zábranský.

Zadinova firma uspěla také na radnicích v Praze 3 a 5, u Správy pražských hřbitovů, městské společnosti TRADE CENTRE PRAHA či na Střední škole technické Zelený pruh, kterou zřizuje pražský magistrát a jejím ředitelem je další člen ČSSD Drahoslav Matonoha.

Zdeněk Zadina, který si podle svých stranických kolegů zakládá na tom, že se drží v ústraní, svou strategii nezměnil ani v případě dotazů Neovlivní.cz na jeho zakázky. Ani po čtyřech dnech nedorazily odpovědi z firemního mailu. Sám Zadina nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na dotazy položené prostřednictvím sms zpráv.

Stejně ovšem on i pražští sociální demokraté postupovali letos zjara, kdy se jméno firmy Lasesmed objevilo v externím auditu hospodaření pražských hřbitovů. Auditoři tehdy výslovně zmínili personální propojení, které mohlo vést ke zvýhodnění při zakázkách na hřbitovech. “Společnost vlastní osoba politicky aktivní v městské části Praha 14, kde před svým příchodem na Správu pražských hřbitovů působil současný technický náměstek Správy pražských hřbitovů,” stojí v auditu.

Reakce od ČSSD ani Zadiny tehdy nepřišla žádná.