Bžilion bambilionů. Ze slibů vlády o covid pomoci zbyl zlomek

Kabinet v dubnu slíbil pomoci byznysu a lidem, které ochromily jarní proticovidové restrikce vlády, až jedním bilionem korun. Jak nyní přiznal premiér Andrej Babiš, realita je mnohem nižší. Přesto si letos vláda vymohla rekordní schodek 500 miliard.


“Naše vláda je připravena udělat maximum pro to, abychom pomohli všem živnostníkům, podnikatelům, malým a středním firmám, rodinným firmám, ale taky samoživitelkám a dalším. Jsme na to připraveni v tuto chvíli uvolnit až tisíc miliard,” slíbil premiér Andrej Babiš ve svém velikonočním projevu.

Vládní pomoc v praxi jsme do detailu popsali v červnovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE, ať už vám žádný článek neuteče.

Jenže být k něčemu připraven v podání vlády zjevně neznamená, že se to také stane. Realita je totiž zatím úplně jiná, což nyní přiznal sám premiér. “K 31. srpnu stát vyplatil na podporách celkem 181,5 miliardy,” uvedl ve svém pravidelném nedělním hlášení.

Většina z onoho bilionu tak zůstala jen v rovině slibů. Za což vládu kritizoval i její bývalý prominentní člen, exministr financí za ANO Ivan Pilný. “Jedna věc jsou nějaké záměry a prohlášení, druhá věc je realita a ta je úplně jiná,” řekl o vládní pomoci doslova v létě v České televizi.

Mimo jiné právě pumpováním peněz do ekonomiky a proticovidovými opatřeními premiér obhajoval rekordní schodek letošního rozpočtu. “Kvůli viru jsme se zadlužili,” tvrdí.

Jenže jak upozornila například nezávislá Národní rozpočtová rada, růst schodku státního rozpočtu pro letošní rok na 500 miliard korun byl neopodstatněný a nadměrný. Rada to napsala ve své pravidelné čtvrtletní zprávě: “Potvrdilo se také, že třetí novela zákona o státním rozpočtu na rok 2020, jež navýšila schválený schodek ze 300 na 500 mld. Kč, byla předčasná, neopodstatněná a nadměrná.”

To, že se navzdory rekordnímu schodku rozpočtu kdesi rozplývá slibovaný bilion, přitom naznačil už detailní pohled do květnových čísel.  Česká republika totiž hospodařila ke konci května se schodkem 163,7 miliardy korun, což bylo nejhorší číslo v historii. Jenže jde o úhel pohledu.

“Deficit 163,7 miliard se může zdát velký, ale ve skutečnosti je relativně malý. I v normálním roce je v květnu běžný deficit -50 miliard, čistě proto, že státní výdaje přicházejí v roce dříve než příjmy,” upozornil tehdy Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

Bartoň v rozhovoru pro Neovlivní.cz dodal, že za situace, kdy ekonomika dostala kvůli vládním restrikcím velký zásah a řada firem bojuje o přežití, měl být deficit do konce května dokonce mnohem vyšší. “Kdyby vláda plnila své sliby o pomoci, musíme mít mnohem vyšší schodek. Kdyby platily prognózy, že na konci roku bude schodek půl bilionu, už teď by to muselo být 600 miliard. Do konce roku by se toto číslo jen zlepšovalo, jak by nabíhaly platby a ekonomika se obnovila,” uvedl.

Jak už jsme upozornili, podstatná část vládní pomoci v programech Covid jde navíc z prostředků Evropské unie. Například Covid II je celý z unijních peněz, jde o pět miliard korun. Ovšem nejde o fyzické peníze, které by podnikatelé přímo od státu obdrželi. V takové výši stát (evropskými penězi) ručí za úvěry, které si postižené firmy vzaly u komerčních finančních ústavů.

“Je to taková pomoc nepomoc. Je to formou půjčky, kterou stejně firmy a podnikatelé musí splatit. Ale oni nemohli přes dva měsíce podnikat.  Z toho je zřejmé, že už na začátku nebyl plán na skutečnou pomoc a už vůbec nebyl plán, že by šlo něco z rozpočtu,” dodal ekonom Bartoň.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky