Čapí hnízdo jako kauza Čunek. Jak se zbavit problému

Kriminální případ Čapí hnízdo budoucího premiéra Andreje Babiše  a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka začíná čím dál víc připomínat kauzu někdejšího lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. V obou případech politici obvinili policii z účelovosti, v obou případech se politici snažili bránit spravedlnosti výroky o zájmech státu. Dopadne Čapí hnízdo stejně jako kauza Jiřího Čunka?

Žádost o vydání Jiřího Čunka policisté poslali do Senátu v roce 2007. A to kvůli podezření, že senátor Čunek přijal půlmilionový úplatek. Vyšetřování pro podezření z korupce přitom odstartoval anonym těsně před hlasováním o důvěře vládě Mirka Topolánka, kde Čunek vedl lidovce z pozice místopředsedy kabinetu.

Senát těsnou většinou hlasů Čunka imunity zbavil. On sám stejně jako Babiš o své vydání nepožádal.  “Já ten výsledek v každém případě respektuji. To je v pořádku, když to vyšetřování bude probíhat skutečně standardně. Já jsem přesvědčen, že všechny důkazy, které mám, svědčí jednoznačně o mé nevině,” řekl po oznámení výsledků hlasování Senátu Čunek.

Důležitější je pro mě koalice, říkal k vyhazovu Čunka z vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek. Foto: eu2009.cz

Mirek Topolánek stíhaného vicepremiéra ve vládě podržel. Navzdory tomu, že například tehdejší ministr zahraničí za Zelené Karel Schwrzenberg a jejich šéf Martin Bursík s tím měli vážný problém. Pro premiéra bylo ale tehdy důležitější, aby vláda vydržela pohromadě. “Neudělám žádný krok, který by v této chvíli rozboural tu koalici,” řekl Topolánek.

Stejně tak dnes apeluje právník a předseda sněmovny za ANO Radek Vondráček před hlasováním Sněmovny o vydání Babiše s Faltýnkem. “To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu,” prohlásil v České televizi před druhým hlasování o imunitě budoucího premiéra.

Před volbami a v jiném složení Sněmovna Babiše s Faltýnkem imunity zbavila, nyní to vypadá na opačný výsledek. Názor mění hlavně komunisté, s nimiž Andrej Babiš jedná o podpoře jeho vlády.

I kdyby poslanci nakonec Babiše s Faltýnkem znovu vydali do rukou policie, z jejich pohledu není nic ztraceno. Už kauza Jiřího Čunka ukázala, jak na to.

Poté, co policisté ve shodě se státním zástupcem navrhli jeho obžalobu, přišel zásah shora. Tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká vyměnila na základě stížnosti Čunkových advokátů a z formálních důvodů státního zástupce, který policii posvětil jeho stíhání a postupoval s kriminalisty ve shodě.

Radima Obsta vystřídal Arif Salichov. A ten neváhal a případ odebral původnímu vyšetřovateli. Stačilo k tomu Salichovo údajné podezření, že vyšetřoval nepostupoval standardně.

Pod dohledem Salichova pak bylo záhy jasno: Jiří Čunek nic nespáchal. Jeho stíhání se zastavuje.

Případ měl sice dohru, když Veseckou vystřídal současný nejvyšší žalobce Pavel Zeman a změnila se i politická situace. Zeman konstatoval, že jeho předchůdci na nejvyšším státním zastupitelství v kauze Čunek pochybili “Byla zjištěna řada formálních i věcných pochybení a nestandardních postupů státních zástupců NSZ i tehdejšího vedení NSZ,” uvedlo tehdy nejvyšší státní zastupitelství v oficiální tiskové zprávě.

Na případu už to ale nic nezměnilo. Jiří Čunek byl obvinění definitivně zbaven. Aniž by se jeho případ dostal před soud.

Vývoj v případě Čapího hnízda, které komplikuje nástup k moci Andreje Babiše, budeme znát už v příštích týdnech. Už příští týden prezident Miloš Zeman slíbil Babiše jmenovat premiérem. Babiš bude vládnout se svojí menšinovou vládou, v níž svými lidmi obsadí jak ministerstvo vnitra, tak spravedlnost. A Zeman mu slíbil, že jej nechá vládnout i bez důvěry Sněmovny.