Čapí hnízdo: Policie chystá výslechy, půjde po Babišových příbuzných

Policie, která vyšetřuje podezření z dotačního podvodu u projektu kongresového centra Čapí hnízdo, chystá první výslechy. Mezi těmi, kdo má objasnit okolnosti projektu, jsou podle informací Neovlivní.cz i příbuzní vicepremiéra Andreje Babiše. Právě oni se ocitli ve vedení farmy v období, kdy byla dočasně vyvedena z majetku Babišova Agrofertu.

Podezření, že Andrej Babiš nechal vyvést společnost Čapí hnízdo z majetku Agrofertu účelově, aby projekt dosáhl na padesátimilionovou unijní dotaci, samo o sobě zatím na obvinění nestačilo. Policie se proto nyní podle zjištění Neovlivní.cz zaměřuje na to, aby prokázala, kdo ovládal společnost v období, kdy dotaci obdržela a měla na pět let anonymní akcie.

Stejné kroky podniká i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který má podezření z podvodu rovněž za velmi vážné a zahájil oficiální vyšetřování (podrobněji zde »).

K této kauze:

Čapí hnízdo FOTO: Facebook Čapí hnízdo
» Babiš hraje obhajobu ve svých novinách, Čapí hnízdo prý vyřeší dar
» Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa Babiše
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje i Babišův Agrofert

Policie k prokázání vlastnictví chystá řadu výslechů, mimo jiné se podle informací Neovlivní.cz hodlá zaměřit na lidi, které seděli ve společnosti Čapí hnízdo v éře skrytého vlastníka. V té době utajený majitel farmy vyslal do firmy Martina Herodese a Adrianu Bobekovou. Jak upozornil časopis Faktor S, jde o bratra Babišovy partnerky Moniky a vicepremiérovu nejstarší dceru.

“Výslechy začnou v příštích týdnech, nyní se dokončuje shromažďování základních listinných důkazů,” uvedl pro Neovlivní zdroj blízký vyšetřování.

Herodes ani Bobeková se zatím veřejně ke svému působení ve firmě Čapí hnízdo nevyjádřili. Na dotazy redakce nereagovali. Jejich svědectví je ovšem zásadní. Byl to totiž Andrej Babiš, kdo se k vlastnictví Čapího hnízda po letech popírání loni překvapivě přiznal. V dokumentu Matrix AB Víta Klusáka vicepremiér prohlásil, že jde o nejlepší projekt, který kdy vymyslel.

Jakékoli pochybení v kauze Čapí hnízdo přitom Babiš i jeho holding Agrofert striktně odmítají. Ministr nicméně ve svých novinách tento týden pod tlakem veřejnosti oznámil, že navýší příspěvek pro svoji nadaci o 50 milionů korun, tedy o výši unijní dotace pro farmu (psali jsme zde »).

Znovu přitom zopakoval, že v čerpání peněz z unijních fondů v případě Čapího hnízda žádný problém nenastal. Stejně jako většina politiků v úzkých, i Andrej Babiš prohlásil, že se stal obětí spiknutí. “Celá záležitost je politická objednávka, která mě má poškodit,” napsal v pátek ve svém komentáři v Mf Dnes. A dodal: “A všechno se děje jen na základě anonymu.”

Minimálně v tom se Andrej Babiš mýlí. Policie se sice k případu skutečně dostala díky anonymnímu udání, ovšem letos v lednu rozhodla, že nejde o nepodložený pamflet, který je možné hodit do koše. Státní zástupce policii schválil vyšetřování pro podezření z trestného činu podvodu.

Rovněž úřad pro boj s podvody OLAF nejprve případ detailně zkoumal a teprve před pár dny jej označil za vážný a spustil oficiální vyšetřování. Jen pro představu: ročně obdrží OLAF zhruba patnáct stovek podnětů, řeší ale jen některé. Podle posledních zveřejněných čísel dostal OLAF v roce 2014 na stůl 1417 podnětů, vyšetřování zahájil ve 234 případech.