Čapí hnízdo ve Sněmovně: Obstrukce ANO a speciál na Neovlivní.cz

Favorit voleb Andrej Babiš a jeho pravá ruka v politice Jaroslav Faltýnek dnes podle všeho přijdou ve Sněmovně o poslaneckou imunitu, která je prozatím chrání před policejním stíháním za kauzu Čapí hnízdo. Lídr hnutí ANO se již ale pokusil odvést pozornost od podstaty příběhu a hraje kartu, že jej jeho nepřátelé chtějí zlikvidovat s pomocí zmanipulované policie. Pro všechny, kteří se nechtějí ztratit, je určený Speciál Neovlivní.cz.

Rok a půl systematického mapování příběhu, 145 zpráv, z toho většina původních. Taková je kauza Čapí hnízdo na stránkách Neovlivní.cz. Loňská série, v níž jsme doložili, že Andrej Babiš v kauze lhal, vyústila v mimořádné jednání Sněmovny. Na letošní zlomový text z dubnového tištěného magazínu, že šlo od začátku o podvod, zase reagovala policie, která si klíčové dokumenty od redakce vyžádala. Část z nich pak kriminalisté využili v obvinění Andreje Babiše a spol.

Speciál k největší politické kauze posledních let najdete zde ».

 

Andrej Babiš s Jaroslavem Faltýnkem se dnes pokoušeli přesvědčit kolegy ve Sněmovně, že jde o politickou kauzu, která má srazit volební výsledek hnutí. Předběžné reakce poslanců ale ukazují, že drtivá většina z nich je pro vydání. S výjimkou poslanců hnutí ANO.

Ti sice nedostali oficiální noty, jak mají hlasovat, ze zjištění redakce ale vyplývá, že většina bude proti. “Dovedete si představit, co bude následovat, když někdo bude hlasovat pro vydání, když šéf říká, že to je předvolební provokace,” uvedl jede z poslanců ANO.

Sám Andrej Babiš během svého projevu prohlásil, že chce být vydaný. “Vydejte mě a já vás žádám o zbavení imunity, aby pravda vyšla najevo…Já budu bojovat!”

Ačkoli vedení strany předem ujišťovalo, že nechystá na středu žádné obstrukce, z neoficiálních informací vyplývalo, že mají v záloze plán, jak dlouhými projevy a pauzami hlasování co nejvíce oddalovat. A to se také nakonec potvrdilo. Poslanci hnutí ANO, jejichž lídr opakovaně označil Sněmovnu za “žvanírnu”, měli nejvíce projevů. Projednávání případu pak bylo po poledni přerušeno.