Čas se krátí. Babišově firmě hrozí, že jí neprojde zvýhodnění

Vláda v tichosti schválila zvýhodnění bioplynek z veřejných peněz. Zákon ale narazil ve Sněmovně.

Holding Agrofert českého premiéra vlastní hned několik bioplynových stanic. Vláda stejného premiéra vytvořila novelu zákona, která zvýhodňuje majitele bioplynek oproti jiným výrobcům čisté energie.

V tuzemských poměrech už takový střet zájmů nikoho nepřekvapí. V politickém zákulisí nicméně aktuálně probíhá urputný boj za to, aby vláda protlačila Sněmovnou změnu ještě do voleb. Zatím se jí to ale překvapivě nedaří.

Bioplynka Foto: Shutterstock

“Teď už není jisté, zda se to stihne projednat do konce volebního období,” potvrdil Neovlivní.cz šéf lidovců Marian Jurečka, který sedí v hospodářském výboru Sněmovny.

Právě v tomto výboru zákon narazil a zatím neprošel do třetího čtení.

Z informací Neovlivní.cz přitom vyplývá, že Andrej Babiš neponechal nic náhodě. Jako předseda vlády zákon nejprve nachystal a schválil. Jeho věrní poslanci, kteří jsou současně zaměstnanci v jeho holdingu, dostali za úkol dohlédnout, aby byl ve Sněmovně přijat.

Cesta novely zákona o podporovaných zdrojích ale nebyla úplně hladká, trvala několik let. A to mimo jiné proto, že zvýhodnění bioplynek bylo příliš okaté. Například ve srovnání se solárními elektrárnami, které vláda ve svém návrhu na přání prezidenta zařízla.

Zvýhodnění bioplynek včetně těch z premiérova holdingu spočívá v nastavení limitu maximální výnosnosti, která je pro každý zdroj energie určena na základě vládního rozhodnutí jinak. Bioplynky získaly na vládě nejvyšší hodnotu, a to 10,6 procenta. A nikdo neřešil, že tím premiér nahrává sám sobě.

Pochyby vzbuzuje i netransparentní postup vlády. Babišův kabinet totiž tento bod před rokem zařadil na své jednání až na poslední chvíli bez předchozího oznámení v programu. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom na vládu původně poslalo návrh novely se zcela jinými parametry.

Zpravodajem k návrhu je poslanec za Babišovo hnutí ANO Pavel Pustějovský, jinak také přímo zaměstnanec holdingu Agrofert. A také místopředseda klubu.

Ten samý Pavel Pustějovský už propašoval do návrhu zákona o nouzových zásobách ropy přílepek, co navyšuje minimální podíl biopaliv přidávaných do motorového benzínu. I tato změna jde na ruku premiérovu holdingu, jehož firmy mají v ČR na dodávky biosložek monopol.


ČTĚTE TAKÉ: Babišova vláda přiklepla bonusy pro Babišovy firmy


Mezi největší výrobce biolihu totiž patří podnik Ethanol Energy, který z poloviny vlastní holding Agrofert. Veřejná podpora by přitom holdingu přišla vhod, výrobcům bioetanolu se totiž v posledních letech nedaří.

Pavel Pustějovský své aktivity nijak nekomentuje. Na dotazy, zda mu není hloupé lobbovat za zájmy svého privátního zaměstnavatele a navíc na úkor řidičů, neodpověděl. Oficiální zdůvodnění přílepku, jak jej popsal v důvodové zprávě k novele, zní: “Trh s pohonnými hmotami byl na širší uplatnění uvedeného motorového benzinu dlouhodobě připravován.”

Babišův kabinet přitom nevynechá jedinou příležitost, jak holdingu předsedy vlády přilepšit. Už zjara jsme popsali, že vláda v tichosti v době největší pandemie rozhodla, že z veřejných peněz štědře obdaruje stovku vybraných firem, mezi nimiž je i premiérův holding Agrofert. Jde o takzvané kompenzační bonusy, které mají velkým fabrikám-znečišťovatelům dorovnat ztráty za rostoucí ceny emisních povolenek.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com


Text vznikl za podpory NFNZ


Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email