Časopis Neovlivní.cz míří k seniorům

Milí čtenáři,

dubnové vydání časopisu Neovlivní.cz je výjimečné. Stejně jako události, které se poslední týdny odehrávají kolem nás. A právě o nich je mimořádně celé toto číslo.

Vznikalo v bojových podmínkách na jídelních stolech mezi sešity a učebnicemi našich dětí. Netradičně skrze telefony či videorozhovory – se schůzkami v době koronavirové nákazy totiž souhlasil málokdo. Není to stížnost. Tyhle drobné ústrky jsou malicherné v porovnání s tím, co teď zažívají sestřičky a lékaři v nemocnicích nebo personál ústavů sociálních služeb. A také samotní senioři. Tedy všichni ti, kteří jsou virem COVID-19 nejvíce ohrožení. Jemuž je mocní, co nám právě vládnou, nechali několik týdnů napospas. Nedokázali jim ani po týdnech zajistit základní ochranné vybavení. A ještě jim z televizních obrazovek vzkazovali, že si za to můžou sami, nebo že lžou, protože roušek a respirátorů je dost.

V tomto čísle chceme ukázat realitu uplynulých dní.

Jak je prožívala, popisuje podnikatelka, které vláda zavřela vysněnou cukrárnu. Zdravotník, který z JIP sledoval v televizi premiéra s respirátorem nejvyšší ochrany a sám měl na obličeji doma ušitou roušku. Vědkyně, kterou se ministerstvo pokusilo odstavit od testování. Ředitel školy, který se jako jeden z prvních musel vypořádat s nákazou v rodině svých žáků a následně se zcela novým způsobem výuky v zavřených školách. A produkční divadla, která každý den musela utěšovat herce a herečky, co ze dne na den přišli o práci. A sama nevěděla, jestli bude mít v dubnu z čeho zaplatit vlastní nájem.

I díky nim si můžeme uvědomit, že zkrátka… můj čas je pouhopouhé prozatím… Tedy motiv z ústřední písně k seriálu Sanitka, kterým jsme se inspirovali i na titulní straně.

V aktuálním vydání časopisu přinášíme také odpověď na klíčovou otázku, proč chyběly roušky a respirátory. A my všichni jsme se kvůli tomu museli vrátit do hlubokého socialismu, vystát fronty v galanteriích a ušít si roušky doma. Dozvíte se také, jestli vůbec existoval jasný plán, jak mají úřady na pandemii koronaviru reagovat, aby nás ochránily. Jestli politici věděli, co mají dělat.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze »

Podívali jsme se rovněž na to, jaké dopady bude mít krize na naše peněženky. A na naše duše. Lze vůbec přežít poslední týdny v psychické pohodě? Tím spíš, když jste třeba osamělý senior?

Pro ně teď musí být každý den nesmírně náročný. Prožívají je kvůli karanténě dost často bez toho, že by je někdo z blízkých objal, nebo s nimi jen tváří v tvář promluvil.

I v tomto směru je dubnové číslo našeho magazínu výjimečné: domluvili jsme si, že část nákladu zdarma doručíme do desítek domovů seniorů. Z toho, co od jejich pečovatelů víme, může jít o vítané rozptýlení. A také možnost, aby se dozvěděli i jiné informace, než jim z televizních obrazovek servírují politici.

Pevné zdraví vám přeji

Vaše Sabina Slonková