Časopis Neovlivní.cz: Pravý důvod války miliardářů

V letošním roce poměří své síly dva byznysmeni z předních míst tuzemského žebříčku miliardářů. Na jedné straně je premiér Andrej Babiš. A na druhé Karel Komárek, majitel Sazky. Pohled za kulisy přitom ukazuje, že zvýšením daní pro Komárkovu loterii zabil premiér hned dvě mouchy jednou ranou.

Společnost Sazka, kterou vlastní Karel Komárek, podala na konci loňského roku stížnost k Evropské komisi kvůli nedovolené veřejné podpoře. Protestuje proti tomu, že česká sněmovna loni v listopadu zvýšila v rámci vládního daňového balíčku sazbu daně pro loterie z třiadvaceti na pětatřicet procent. U ostatních hazardních her ovšem zůstala daň nezměněná.

Zákulisí války miliardářů popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz

Tento jediný zákon rozpoutal bitvu mezi dvěma miliardáři. Karlem Komárkem, majitelem Sazky, a Andrejem Babišem, předsedou vlády, která s nápadem na zvýšení daní pro číselné loterie přišla. Jinak též současnou trojkou a čtyřkou tuzemského žebříčku miliardářů.

Andrej Babiš může být na první pohled spokojený. Zvýšení daní pro nejbohatší loterii mu podle odhadů může ročně přinést přes 800 milionů korun do státní kasy. A to se s ohledem na stav veřejných financí vždycky hodí. Zvlášť rok před volbami, kdy bude nutné uplácet voliče, aby si Babiš premiérské křeslo pojistil.

Kromě nezanedbatelného příjmu do státního rozpočtu však zvýšení daní přineslo ještě jeden efekt. V politickém a byznysovém zákulisí je vnímáno jako zjevný políček Komárkovi.

První důvod, který zmiňují premiérovi spolupracovníci, se zdá být malicherný: Komárek Babiše loni přeskočil v žebříčku miliardářů. Ten, kdo Andreje Babiše zná, ovšem ví, že vnitřně jej podobné žebříčky sžírají. Respektive to, když se někdo umístí před ním. Právě to se loni povedlo Komárkovi, kterého časopis Forbes poprvé zařadil před Babiše na třetí místo. (Mimochodem: Právě i pro tuto svoji vlastnost premiér nikdy nenašel společnou řeč s Petrem Kellnerem, který indexu miliardářů dlouhodobě vévodí.)

Druhý důvod už je závažnější. Proč se premiér rozhodl zaútočit na Karla Komárka? Zákulisí bitvy miliardářů popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: