Politické vraždy: To víte, chlapi, doba je zlá

V novodobé historii Česká republika nezažila případ vraždy vrcholového politika. Máme tu ale hned několik útoků, vraždy v politickém podsvětí, a také záhadná úmrtí spojená s politikou. Společné mají zhusta jedno: snahu mocných, aby případy vyšuměly ve ztracenu.

Kriminalisté, kteří v minulosti vyšetřovali vraždy spojené s politikou, v soukromí dost často přiznávali, že jsou to případy za trest. Pracovali pod tlakem nadřízených, médií a různých „strejčků“, kteří se více či méně nápadně vyptávali, jak jsou daleko. A jestli náhodou vyšetřování nemíří proti někomu z mocných.

Jenže byly i evidentní snahy vyšetřování hatit. Své o tom vědí všichni, kdo se v dresu policie snažili rozplést zřejmě nejslavnější vraždu spojovanou s politikou – smrt mafiánského kmotra Františka Mrázka. Postupem let přišla na všechny z nich udání na inspekci. Několik členů týmu Tempus bylo dokonce zadrženo při vykonstruovaném vyšetřování. Sice se nakonec všichni očistili, ale případ to poznamenalo natolik, že už je definitivně ztracený.

„Kromě téhle formy agresivního tlaku existoval ještě ten pasivní. Chtěli jsme vraždy vyšetřovat se všemi souvislostmi, tedy i s těmi ekonomickými a případnými politickými. Naráželi jsme ale na odpor nadřízených. Pamatuji si schůzku na vnitru, kam jsme přišli vyjednávat o rozsahu vyšetřování. Ten člověk se na nás podíval a řekl: ‚To víte, chlapi, doba je zlá‘. A audience skončila. Byl jsem fakt otřesený,“ popisuje zákulisí vyšetřování politických kauz Jaroslav Hruška, někdejší náměstek specializovaného protimafiánského útvaru. Ví, o čem mluví – i jeho v kauze Mrázek na falešné udání málem zavřeli.

A Mrázkův vrah je volný, i když různí policisté postupně dospěli vždycky ke stejnému jménu. Dostačující důkazy pro soud však nemají.

Které další kauzy se dodnes nepodařilo uzavřít? A čí vrazi dál běhají na svobodě? Příběhy jsme přinesli na stránkách Letního speciálu magazínu Neovlivní.cz. Časopis si můžete předplatit ZDE:

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com