Kam mizí naše peníze určené na ukrajinské zbraně

Kauza Hlubuček, nákupy Ivana Langera, obchod se zbraněmi a sonda do hlavy Babišova voliče v tištěném Letním speciálu Neovlivní.cz.

Milí čtenáři,

není to tak dávno, co jsem po volbách psala, že se ani po odchodu Andreje Babiše ze Strakovy akademie nebojím, že bychom neměli o čem psát. Netrvalo to ani půl roku a už tu máme příběh Petra Hlubučka jako vstřižený z tarantinovských filmů.


Ilustrace: Neo

Nevím, jestli policie všechna svá podezření bude umět u soudu prokázat. Jisté však je, že Petr Hlubuček neměl v čele hlavního města a pražské buňky STAN co dělat. A těžkou ránu vládnímu hnutí, a především voličům zasadili i Petr Gazdík a Stanislav Polčák, kteří se s poskokem uprchlého gangstera Krejčíře Michalem Redlem také scházeli. V aktuálním textu popisuji, proč je to problém a hlavně: proč s tím politici STAN nic neudělali, ačkoli prokazatelně věděli, co se na ně valí.

Osobně za ještě závažnější považuji problém tajností kolem vojenské pomoci, kterou posíláme už od konce února na válčící Ukrajinu. Jde o veřejné peníze i dary obyčejných lidí, kteří moc dobře vědí, že Ukrajinci bojují i za Českou republiku. O to neuctivější je okaté pohrdání požadavky na rozkrytí těchto darů. Tím spíš, že důvodů k pochybnostem o účelném využití českých miliard je tu víc než dost. O co přesně jde, zjistíte v hlavním tématu tohoto Letního speciálu.

Zjistili jsme také, že po letech dal o sobě znovu vědět Ivan Langer. Někdejší ministr vnitra a korunní princ ODS získal lukrativní nemovitosti sportovního klubu Véska, který byl vystavěn i s pomocí dotačních peněz. Už pár měsíců patří Langerovi, jak se to stalo?

Do komunálních a senátních voleb už zbývá jen čtvrt roku a já dodnes neznala odpověď na otázku, proč po tom všem tolik lidí pořád věří Andreji Babišovi. Proč jim nevadí jeho prokazatelné lži. Je to opravdu tak jednoduché, že prostě seniorům přidal na důchodech, a tak má jejich hlasy navždy jisté? Odpovědi jsme hledali v hloubkové sondě s názvem V hlavě Babišova voliče.

V Letním speciálu byl také čas důkladně zpracovat téma, o kterém přemýšlím už hodně dlouho. Mládí a stáří. Nejsem si jistá, jestli zažíváme jen pouhý generační střet mezi námi boomery a našimi dětmi. Respektuju, že chtějí žít jinak než my. Zajímá mě ale, proč se mnozí z nich vzdávají při prvním stéblu, které jim někdo položí přes cestu. A proč mám pocit, že úplně přesně nevědí, co si se sebou počít.

Není to jejich vina. Posledních třicet let mohli žít tak, že nemuseli proti ničemu a za nic bojovat. Co jsme udělali špatně? A je to vůbec špatně? A jsou vážně tak jiní? Na základě tvrdých dat i osobních rozhovorů popisuje Michal Komárek.

Na svět optikou „mládí a stáří“ se ptáme také oscarové Markéty Irglové, pěvkyně Dagmar Peckové, režiséra a dokumentaristy Břetislava Rychlíka, tenisového talentu Jakuba Menšíka a sociální geografky Michaely Pixové.

Časopis získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Přeji vám hezké léto!

Vaše Sabina Slonková

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz/Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email