200 milionů. Tolik vláda zapomněla dát zdravotníkům za první vlnu

Není ani dohoda o odměnách za podzim. Vláda přitom tvrdí, že pro zdravotníky nikdo nikdy neudělal víc

Pokud něco v systému v boji s covidem funguje, jsou to lékaři, sestry a zdravotníci. Jen díky jejich nasazení země zvládla podzimní nápor na nemocnice. Na nich bude do značné míry záviset i to, nakolik projdeme současnou nejsilnější vlnou epidemie.

Přesto někteří z nich dodnes nedostali odměny za jarní vlnu, které jim nasliboval osobně premiér Andrej Babiš a tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle informací Neovlivní.cz jde o sestry na dialýzách, řidiče převozových sanitek a další. Celkově by mělo jít zhruba o dvě stě milionů korun.


Premiér se často fotí v nemocničním prostředí a rád zdůrazňuje, jak pomáhá Foto: Vlada.cz

“Stále řešíme zdravotníky, na které se zapomnělo. Finance by se pro ně měly dát to novely kompenzační vyhlášky, kterou ministerstvo zdravotnictví teprve připravuje,” potvrdila šéfka zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníková.

Předseda vlády přitom opakovaně mluvil o tom, že nikdo neudělal pro zdravotníky tolik, co on. “My děláme pro zdravotnictví moc….Investujeme, nikdy tolik peněz do zdravotnictví nešlo jako doposud,” řekl například loni v debatě před krajskými volbami.

Jenže jak už jsme popsali, realita byla jiná. Nejenže zdravotníci museli na jarní odměny za měsíce březen, duben, květen čekat kvůli liknavosti bývalého ministra Vojtěcha a ministryně financí Aleny Schillerové až do listopadové výplaty. Když pak dostali výplatní pásky, nestačili se divit. Místo slibovaných 75 tisíc, jim dorazilo o třetinu méně. Tuto třetinu si obratem vzal zpátky stát na daních a odvodech.

A zatím se podle informací Neovlivní.cz ani zdaleka nerýsuje vyplacení odměn za podzimní vlnu, kdy jim peníze navíc před Vánoci opět nasliboval premiér.

“Podzim a současnou situaci řešíme, dohoda zatím není,” uvedla nyní šéfka odborů Žitníková.

Zástupci ministerstva a zdravotnických odborů se dosud neshodli na tom, jak mají být peníze vyplacené. Odbory chtějí opětovný systém dotací, protože je možné je snadněji zkontrolovat. Naopak resort Jana Blatného chce odměny řešit přes kompenzační vyhlášku, čímž by v praxi mohl ušetřit.

“Obáváme se, že pokud budou odměny přes vyhlášku, pak nebudou nárokové a mnoho zdravotníků je nedostane. Určitě si vzpomenete na situaci v nemocnici Kladno, kdy se tam přestaly příplatky z vyhlášky vyplácet. Požádala jsem ministra o jednání k odměnám, zatím nereagoval,” řekla Žitníková.

A není ani jasné, kolik to bude peněz. Zatímco premiér před svátky v České televizi uvedl, že půjde o stejnou částku jako zjara, ministr Jan Blatný se při prosincových interpelacích držel více při zemi.

“Jaká bude ta konkrétní výše, to vám nyní neřeknu, ale budou to desítky tisíc korun,” reagoval na dotazy poslance Petra Bendla. “Cílem je, aby k výplatně odměn mohlo dojít v průběhu prvního čtvrtletí roku 2021, protože bude hrazena z prostředků, které jsou v roce 2021. Prostředky, které jsou v roce 2020, není možné použít v té výši, protože se opět bude jednat o miliardy, o miliardy korun, nebo spíše desítky miliard korun. Takže určitě to bude v příštím roce a je snahou, aby to bylo v prvním kvartálu příštího roku. I o tom budeme jednat.”

Samotní lékaři především z regionálních nemocnic na sociálních sítích v posledních dnech zveřejňují příspěvky, z nichž je zřejmé, že jsou mnohdy na pokraji sil. Jen pro představu, takhle se podle jednoho z kroměřížských zdravotníků cítí personál v covidáriích: “Je to jako je nutit znovu a znovu usínat a vědět, že se vám bude zdát ta stejná noční můra. Hlavně ti z ARO jsou tvrdí a nepřiznávají to, ale je vidět, že už toho mají plný zuby.”

Jak říká šéfka zdravotních odborů: “Pacienti skokově přibývají a určitě přibývat budou a velké procento zdravotníků je nemocných. Moc se bojím toho, co přijde.”

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Za chvíli to bude rok, co úřady zaznamenaly první případ nákazy koronavirem v České republice. Jak jsme obstáli a co pro nás udělali politici, které si platíme mimo jiné za to, aby nám v těžkých časech pomohli? Zúčtování s covidem chystáme do letošního prvního vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz. Vyjde zkraje února, objednávat předplatné můžete už teď. Děkujeme za přízeň.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email