© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Čínská společnosti CEFC zastupovaná Jaroslavem Tvrdíkem se stahuje z médií Jaromíra Soukupa. Tvrdík již opustil představenstvo vydavatelství, obě strany nyní vyjednávají o podmínkách rozchodu. Důvodem jsou odlišné pohledy na fungování vydavatelství a neschopnost dohodnout se s Tvrdíkem na jasných pravidlech hry.
CEFC se stala strategickým partnerem společnosti Médea Group a mediálního koncernu Empresa Media, které vydává například časopis Týden a stojí za televizí Barrandov, na podzim 2015. V té době Soukupovo vydavatelství nutně potřebovalo finanční injekci. Od Soukupa následně odešla přímo k Tvrdíkovi Marcela Hrdá.
Jenže spolupráce začala záhy drhnout. Přesto, že Tvrdíka se Soukupem pojil přátelský vztah už doby, kdy bývalý politik chystal volby pro ČSSD. První zprávy o rozchodu se začaly objevovat už loni v létě. Potvrdily se až nyní.
“Soukup s Tvrdíkem nebyli schopni se dohodnout. Oba jsou komplikované povahy a nešlo už to dál. Neshodli se na byznys plánech, ani na strategickém směřování firmy,” uvedl pro Neovlivní.cz zdroj blízký CEFC.
Oficiálně Tvrdík nic nekomentuje. Na sms zprávy ani volání od pátku nereagoval.
Odchod Tvrdíka z představenstva Soukupových firem ale v pondělí potvrdil webu Hlídacípes.org ředitel vydavatelství Daniel Köpl. “Informaci potvrzuji, je to tak. Je to další potvrzení toho, že se posílila pozice Jaromíra Soukupa ve vedení společností Empresa Média a Médea,” řekl Köppl.
Vstup CEFC do Soukupových mediálních firem byl jednou z mála transakcí, kterou tu Číňané navzdory slibům o miliardových investicích uskutečnily. CEFC se tu navíc spojuje s firmami, které má Jaroslav Tvrdík rád. Stejné je to s firmou Travel Services, s jejímž lídrem Jiřím Šimáněm se Tvrdík prvně potkal, když řídil státní aerolinky. Přátelské vazby stály i za plánovaným kapitálovým vstupem CEFC do investiční skupiny J&T Financial Group, kde měla získat poloviční podíl a to za necelých 30 miliard.
Potíž je, že právě tahle největší akvizice s J&T se dosud neuskutečnila, ač byla oznámená už před rokem. Číňané tím přitom měli získat vliv nad J&T Bankou, která spravuje peníze řadě českých expolitiků, a slovenskou Poštovou bankou.
Když k tomu připočteme nákupy nemovitostí, pivovaru Lobkowicz či vstup do fotbalové Slavie je zřejmé, že CEFC investovala výlučně do statusových symbolů. Výjimku tvoří jen strojírny Žďas. Skutečná investice ale dosud nepřišla a ty, o které měla CEFC údajně zájem (Tatra Kopřivnice či holding EPH Daniela Křetínského), nevyšly.