© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jie Ťien-ming, čínský poradce českého prezidenta Miloše Zemana byl zatčen už před rokem a půl. Informace o důvodech jeho zadržení, které se odehrálo na pokyn komunistických vládců Číny, vycházejí najevo jen velmi pomalu a sporadicky. Nejnověji píší čínská média o tom, že byl zapojen do obří korupce při získávání bankovních úvěrů. Poradcem českého prezidenta ale Jie Ťien-ming zůstává i nadále.
Loňské zmizení Jie Ťien-minga vyvolalo na Hradě paniku. Až takovou, že se obratem do Číny vydal v utajení prezidentův kancléř Vratislav Mynář a klíčový poradce Martin Nejedlý, aby na místě zjistili rozsah škod.
Až po zmizení zvláštního Zemanova poradce Jie Ťien-minga totiž vyšlo najevo, že čínský podnikatel využil českého prezidenta k tomu, aby se zašťiťoval jeho jménem, dostal se kupříkladu k čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi a otevřel si dveře v bankách. Popsali jsme zde.
Nejnověji píše o podnikateli čínský finanční web Caixin, který mimochodem jako první přinesl zprávu o zatčení pana Jie.
Web se věnuje případu bývalého zástupce Čínské rozvojové banky Chu Chuaj-panga, který pomáhal Jie Ťien-mingovi úvěrovat aktivity jeho CEFC. A právě tyto úvěry byly podle čínských médií spojeny s rozsáhlou korupcí. “Chu Chuaj-pang pomohl dceřinné firmě CEFC získat úvěrovou linku 4,8 miliardy dolarů,” uvádí web.
Kromě toho ale připomíná osud dalšího Jie Ťien-mingova spojence, čínského politika Wang San-jüna. Ten byl letos v dubnu v tichosti odsouzen na dvanáct let do vězení za korupci. A jedním z těch, kteří mu měli dávat úplatky, byl podle čínských médií právě čínský poradce Miloše Zemana.
Jie Ťien-ming ale rádcem českého prezidenta zůstává i nadále. A nezměnilo se to ani po Zemanově letošní návštěvě Číny, kdy případ CEFC a pan Jie byl jedním z prvních, které v Pekingu řešil.
Zatímco v Číně Jie Ťien-ming využíval své známosti s českým prezidentem pro svůj byznys, v Česku naopak Zemanův tým díky němu začal tvrdit, že do Prahy míří miliardové investice. Jenže jak jsme popsali v květnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz, čínské investice byly ve skutečnosti slovenské půjčky.