Ceny letí vzhůru. Za Babiše zdražuje skoro všechno

Za posledních třináct let ceny neposkočily nikdy takovým tempem, jako za vlády Andreje Babiše.

Je to ostrý kontrast s předvolební kampaní vládního hnutí ANO. Zatímco jeho politici tvrdí, že právě s hnutím ANO se budou mít všichni líp, pohled na ekonomická data varuje: celková inflace za uplynulý měsíc je podle posledních údajů Českého statistického úřadu nejvyšší za posledních třináct let.

Zdražuje se vše a peníze ztrácejí svoji hodnotu. Dopady nejvíc pocítí rodiny se středními a nižšími příjmy, tedy dost často lidé, kteří volí hnutí ANO.


O inflaci AB na mítincích nemluví Foto: Hnutí ANO

“Zdražuje všechno. Vévodí tomu služby včetně nákladů na bydlení. Postkoronavirové ceníky nafukují inflaci a to rychleji než v mnohých státech EU. ČNB nezbývá, než šlapat na brzdu,” komentovala vývoj inflace hlavní ekonomka Reiffaisenbank Helena Horská.

A podobně reagoval i David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny: “Už nyní je inflace bez regulovaných cen blízko 5%. A regulované ceny porostou, viz aktuální ceny elektřiny, plynu… Inflace bez potravin je taky blízko 5 % a přitom ceny potraviny rostou podprůměrně, ale už zrychlují.”

Hnutí ANO a její lídr Andrej Babiš si ale potíže navenek nepřipouští. Člen bankovní rady a bývalý Babišův poradce, kterého do centrální banky vyslal právě premiér, v jeho vlastních novinách vydal uklidňující komentář.

“Pokud vás vystrašil aktuální rychlý růst cen, tak buďte v klidu. Spotřebitelská inflace by měla být do konce příštího roku nižší, než bude ve druhém pololetí tohoto roku,” napsal v něm Michl.

Jenže jak popisujeme v aktuálním čísle časopisu Neovlivní.cz, lidé rozhodně v klidu nejsou a utrácet se jim nechce.

“Víc utrácet. Tak by se měl chovat každý, kdo chce pomoci ekonomice, a tím společnosti. Češi teď mají 405 miliard k tomu, aby utráceli, vyzývá radní ČNB Michl. Upomíná tím na peníze, které vláda během pandemie poslala domácnostem a které lidé nečekaně nechali na svých účtech. Konzum je tím, co podle makroekonomů pomůže normalizovat chod zasažené ekonomiky,” píšeme v magazínu. 

Detailní pohled na aktuální čísla o inflaci a odpověď na otázku, zda se máme opravdu začít bát, přináší analýza Radovana Vávry. Chystáme ji do říjnového čísla časopisu, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,