Cenzura! David si stěžuje, že mu smazali video o Kramatorsku

Europoslanec za SPD tvrdí, že raketový útok na Kramatorsk mají na svědomí sami Ukrajinci.

Video, na které odkazoval europoslanec Ivan David na své sociální síti o ukrajinské vině při útoku na Kramatorsk, Facebook na jeho účtu smazal. Místo videa se na něm objevila zpráva, že šlo o dezinformace.

Ilustrace: Shutterstock.com

“Nepravdivé informace. Stejné informace zkontrolovaly v jiném příspěvku nezávislé subjekty zabývající se ověřováním faktů,” stojí ve zdůvodnění, proč bylo video smazané.

Samotný poslancův příspěvek, který jde v duchu kremelské propagandy a ve shodě s videem útok připisuje Ukrajincům, ale na Davidově síti zůstal. On sám si nicméně stěžuje, že i odstranění videa je cenzurou. A žádnou chybu nepřipouští.

“Video už je zcenzurováno,” napsal David pod vymazaný videopříspěvek.

Žádný další osobní postřeh k raketovému útoku v Kramatorsku, kde zemřely desítky lidí prchající do bezpečí, už europoslanec nepřidal. Jeho nejnovější příspěvek je rozhovor mezi ním a stranickým šéfem Tomiem Okamurou o “aktualitách z EU”.

Poslancovo tvrzení, že rakety odpálili Ukrajinci, stojí na lživé informaci, že Rusové nemají rakety Točka sovětské konstrukce ve své výzbroji. Ukrajinské síly sice mají k dispozici rakety, ale stejně tak je ve skutečnosti mají i ruské a separatistické síly. Ve výzbroji je má také Bělorusko.

Ukrajinští a běloruští nezávislí novináři navíc v minulých dnech zveřejnili několik záběrů, které nasvědčují tomu, že Rusové je nyní mají v rukou.

Na jejich informace uvedené na stránkách stopfake.org se mimo jiné odkazuje i Facebook při smazání videa na profilu Ivana Davida.

“Četná fakta naznačují, že sovětský taktický raketový systém Točka-U navzdory prohlášením ruského ministerstva obrany Ruská federace stále používá. Také analýza umístě raketové jednotky Točka-U dokazuje, že raketa mohla být odpálena z území, kde se nacházejí pozice ruských sil,” stojí v příspěvku.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email