Češi musí opustit Moskvu. Kdo je kdo? Dvě postavy sporu o novináře

Dva z trojice českých redaktorů nebudou moci nadále reportovat z Moskvy, přijdou o novinářské akreditace.

Několik dní poté, co Neovlivní.cz přineslo zprávu, že dvojice ruských novinářů působících v Praze bude muset Česko nuceně opustit (víc tady »), přišla očekávaná reakce. Moskva v odvetném kroku vyhostí dva české žurnalisty.

V Rusku působí reportéři Martin Dorazín, Jiří Just a Miroslav Karas. Konkrétní jména “obětí” diplomatické roztržky zatím oba státy tají.

Mediální konflikty mezi oběma zeměmi nejsou novinkou, již v minulosti museli z Moskvy nuceně odejít televizní redaktoři Jan Moláček či Josef Pazderka.

Dva ze tří českých novinářů, nyní působících v Rusku nedostanou novou akreditaci poté, co úřady v Praze učinily stejný krok proti ruským zpravodajům Alexandru Kuranovovi a Vladimiru Sněgirjovovi.

Údajně se tak stalo na základě zjištění českých tajných služeb. Oba Rusové na speciální tiskové konferenci popřeli, že by sbírali informace v rámci špionáže proti ČR.

Na pozadí této aktuality vám nabízíme texty, přibližující dva z aktérů současné bitky o novináře. Příběh Alexandra Kuranova jsme popsali několikrát, nabízíme rozhovor s ním. A Jiří Just pro Neovlivní.cz zase v původním interview okomentoval například problém dezinformací a atmosféru kolem politických procesů po válce na Ukrajině.

Rozhovor s českým i ruským novinářem na Neovlivní.cz:
V Moskvě žije Jiří Just již řadu let, posledních deset je ruským zpravodajem Aktuálně.cz. Povídali jsme si s ním o ruské propagandě i o tom, proč a v čem je přelomový příběh ukrajinské vězenkyně Nadiji Savčenko. Rozhovor s Jiřím Justem z Moskvy »
Ministerstvo zahraničí před časem neprodloužilo akreditaci pražskému zpravodaji ruských médií Russia Today a RIA Novosti Alexandru Kuranovovi. Muži, který se v Česku živí jako novinář 27 let. Dodnes neví, proč se tak stalo a co mu český stát vyčítá. Když se ptá, dostává stále stejnou odpověď: Je to tajné. Celé interview zde »

Alexandr Kuranov před rokem ve vysílání České televize komentoval ruský postup na Krymu. Repro: Neo