Česká aktivistka se musí omluvit za chyby v Panama Papers

Místo odhalení o nekalostech, díky nimž v jiných částech světa padaly hlavy politiků i byznysmenů, přináší česká část Panama Papers rozpaky. Autorka informací Pavla Holcová se dokonce musí omluvit za údaje, které chybně zveřejnila.

Česká stopa v aféře Panama Papers se dále rozmlžuje. Zatímco jinde v Evropě i zámoří velká média odhalila řadu vlivných, jak zneužívají princip daňových rájů k ukrývání majetku, v České republice zůstala cenná data z rozsáhlého úniku panamské offshorové firmy Mossack Fonseca v podstatě nevyužita. Co víc, nyní přichází vynucená omluva za chybu při zpracování informací.

Narozdíl od jiných zemí, kde na projektu dlouhodobě pracovali profesionální novináři a největší média, byla česká část údajů svěřena neznámému “Centru pro investigativní žurnalistiku”, za které vystupuje aktivistka Pavla Holcová.

O kauze v ČR:

» Motejlek: Proč Panama Papers hýbou světem, ale Češi tápou
» Proč neskončili v síti Panama Papers čeští politici
» Panamské dokumenty: Uniklá data zmiňují i mocné Čechy

Holcová, která měla po vzoru světových médií Panama Papers zpracovat a stát se tak v tuzemsku zdrojem podkladů, se však teď musí omluvit za rozpor svých zpráv se skutečností. Například do svých veřejných výstupů zahrnula Janu Lütken, kterou označila za bílého koně offshore transakcí. Holcová o ní na svém webu doslova napsala: “Mezi nejoblíbenější české bílé koně patří Zuzana Herichová, Jana Lütken, Petr Malivánek nebo Ian Taylor se stovkami firem po celém světě, ve kterých mají oficiálně fungovat jako ředitelé.”

V rozsáhlé databázi, kterou před několika dny dalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů k dispozici veřejnosti online, se však jméno Lütken vůbec neobjevuje (odkaz »).

Informace od Holcové a jejího “Centra pro investigativní žurnalistiku” o bílých koních převzala řada médií, mezi nimi i Neovlivní.cz, které se za zveřejnění chybné převzaté informace rovněž omlouvá.

Omluva Centra pro investigativní žurnalistiky Pavly Holcové:

“Omlouváme se tímto paní Ing. Janě Lütken, že jsme o ní v článku vydaném dne 3. 4. 2016 nazvaném “Panama Papers” uvedli, že je bílým koněm. Paní Ing. Jana Lütken pouze vykonává správu řady společností s vlastníky, jejichž osobní údaje nejsou veřejně dostupné. Pavla Holcová, šéfredaktorka a autorka článku a Jaromír Hasoň, majitel domény investigace.cz”