© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Komplikovaná povaha bývalého sociálnědemokratického ministra dnešního “hlavního nákupčího” Číňanů v České republice Jaroslava Tvrdíka začíná zasahovat do česko-čínského byznysu. Ohrozí i kapitálový vstup čínské CEFC do skupiny J&T?
Jsou to už měsíce, kdy čínská investiční společnost CEFC oficiálně oznámila, že hodlá kapitálově vstoupit do skupiny J&T Financial Group. Ve zveřejněné zprávě se píše, že za poloviční podíl zaplatí kolem třiceti miliard korun. Číňané by tímto krokem získali vliv nad J&T Bankou, která spravuje peníze řadě českých expolitiků, a slovenskou Poštovou bankou. Jenže akvizice se ani po půl roce neuskutečnila.
Zákulisí obchodu popisujeme v čerstvém vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz. Magazín si můžete jednoduše objednat a nechat poslat přímo domů. Jak postupovat, zjistíte na tomto odkaze ».
V magazínu mimo jiné píšeme, že začaly drhnout i vztahy mezi klíčovými postavami transakce. “Svůj podíl na tom má -diplomaticky řečeno – komplikovaná povaha Jaroslava Tvrdíka. Muže, který v Česku zastupuje čínskou CEFC- A před časem se dostal do ostrého sporu se spolumajitelem investiční skupiny J&T Financial Group Dušanem Palcrem. Právě dlouholetý hlavní lobbista J&T Palcr je přitom tím, kdo má kapitálový vstup Číňanů do skupiny zprocesovat,” uvádíme v časopise.
A pod podmínkou anonymity citujeme jednoho ze zákulisních hráčů tuzemské politiky a byznysu: “Dělá to dojem, že povaha Jaroslava Tvrdíka je pro skutečný byznys, jemně řečeno, trochu moc labilní. A Palcrovi už došla trpělivost. Tvrdík se ho sice snažil školit, ale samotný byznys moc nepostupoval.” .
Stejné informace přitom redakce získala i z dalšího zdroje, tentokrát z okruhu lidí blízkých Palcrovi. Potvrdil, že velké potíže způsobuje především fakt, že Tvrdíka dosud neopustil jeden z jeho výrazných rysů: složitá komunikace.
Někdejší ministr obrany, chráněnec expremiéra Stanislava Grosse a hlavní postava monstrózní Paroubkovy předvolební kampaně, je totiž proslulý tím, že se během probíhajícího politického či byznysového vyjednávání bez zjevné příčiny odmlčí. Třeba až na pár týdnů. Nereaguje na volání, ani na SMS zprávy. Což věci poněkud komplikuje.
Oficiálně ale obě strany možný spor nijak nekomentují. Jaroslav Tvrdík ani tentokrát nezměnil strategii, která v případě česko-čínských aktivit zní: Nekomunikujeme.
Vstup Číňanů do investiční skupiny J&T měl být největší čínskou akvizicí zaštítěnou Tvrdíkem, který díky současným česko-čínským vztahů zažívá svůj comeback. Jenže obchod stále neproběhl.
Zdroje Neovlivní.cz nicméně usuzují, že roztržka mezi Palcrem a Tvrdíkem by pro obchod nakonec nemusela být fatální. Zdržení padá na vrub mimo jiné tomu, že dosud nepadl verdikt bankovního regulátora, tedy České národní banky, která musí obchod posvětit.
Další detaily k česko-čínským obchodům najdete v aktuálním magazínu Neovlivní.cz.