Česko druhé v klientelistickém kapitalismu. Hned za Ruskem

Index klientelistického kapitalismu vytvořil britský list The Economist

Třiatřicet let od pádu komunismu to není nejlepší vizitka. Česká republika se v indexu klientelistického kapitalismu, který zobrazuje sepětí mezi oligarchy a státem, ocitla ve světové špičce. Konkrétně v žebříčku listu The Economist skončila na druhém místě. Hned za Putinovým Ruskem.


Ilustrace: Shutterstock.com

Majetek miliardářů plynoucí z těsných vazeb se státem se v Rusku podílí na hrubém domácím produktu 19 procenty, píše britský list. V České republice je tento podíl na HDP více než 15 procent. Na dalších příčkách se pak umístily Malajsie, Singapur a Mexiko.

Index vycházel ze žebříčku miliardářů sestavovaných časopisem Forbes, u nichž pak The Economis zkoumal zdroje jejich majetku a rozdělení na jednotlivé oblasti: zda lobbují u vlády za dotace, pobídky a další výhody.

“Mohou vytvářet kartely, aby omezili konkurenci, nebo lobbovat za vstřícné regulace. Obcházejí pravidla, ale obvykle je neporušují,” píše The Economist.

Typickým příkladem klientelistického kapitalismu může být rodina bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana, byť ten se do žebříčku dolarových miliardářů Forbesu nedostal. Tomanova rodina ale výhodně získala pozemky v místě budoucího obchvatu Prahy, které od ní nyní stát draze vykupuje, jak upozornil před časem web z Dopravy.cz

“Podle znaleckého posudku z loňského září byla hodnota pozemku 31,3 milionu korun, ŘSD zaplatilo 250,7 milionu korun. ŘSD tak využilo možnosti dané zákonem zaplatit až osminásobek hodnoty,” napsal web.

Tomanovi vlastní i další pozemky, které původně patřily státu. Ministerstvo zemědělství je ale prodalo, a to v době, kdy v úřadu působil Miroslav Toman ještě coby náměstek. Už v té době se přitom vědělo, že jde o pozemky, na nichž s vysokou pravděpodobností jednou bude stát obchvat. A teď je za mnohonásobek od Tomanů kupuje zpět.

Samostatnou kapitolou klientelistického kapitalismu je pak Andrej Babiš, který na sepětí se státem a přátelství politiky vybudoval své imperium.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email