Česko přišlo o unikát, rock and roll o legendu. A každý přece dělá chyby. Zprávy týdne

Co přinesl 11. týden roku 2017

Česká republika přišla svůj unikát: už není zemí, kde se stal hlavou katolické církve Vlk. Kardinál Miroslav Vlk, zásadový a rovný muž, který se zasloužil o polistopadovou obnovu katolické církve, v sobotu zemřel. V pětaosmdesáti letech podlehl rakovině.

Hudební svět zase přišel o svou legendu: v devadesáti letech zemřel Chuck Berry. Průkopníka rock and rollu proslavily zejména hity Sveet Little Sixteen a Johnny B. Goode.

Zpátky k domácí politice. Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí půjdou do podzimních sněmovních voleb v koalici. Dohodu odsouhlasili členové vedení Starostů a následně i celostátní konference KDU-ČSL. S konečnou platností o vstupu do koalice rozhodne za týden sněm Starostů v Praze. Tak snad do toho nehodí vidle.

Ministryně Karla Šlechtová se podle deníku Blesk jako první česká politička veřejně přihlásila k lesbické komunitě. Pro coming out si vybrala páteční večer na pražském Queer plese. Podle listu jej sice vzala oklikou, ale z kontextu bylo její prohlášení zcela jasné.

A Andrej Babiš předvedl další ze svých etud na téma Nejsem politik. Ministr financí se minulý týden ocitl pod silným tlakem kvůli svým obchodům. Nutno dodat, že stejně jako v případě Čapího hnízda, si za to může ministr do značné míry sám. Chtěl se očistit od podezření, že neměl dost peněz na osobní nákup korunových dluhopisů Agrofertu a zveřejnil transakce, které v rámci holdingu prováděl. Ty ale rozpoutaly vlnu podezření, že ministr, který honí hostinské, aby nešidili na daních, sám optimalizuje daně ve velkém a možná se dopouští i krácení daní.

Když navíc Český rozhlas upozornil, že údaje v ministrově auditu nesedí s jeho majetkovým přiznáním odevzdaným do sněmovny, ministr financí pronesl větu, která má šanci stát se legendární: “Každý dělá chyby.” Zvlášť ji ocení jeho podřízení z finanční správy, až jim lidé budou odevzdávat chybná daňová přiznání.

Ministrovým obchodům jsme se detailně věnovali ve dvou původních textech na Neovlivní.cz. A co dalšího jsme minulý týden napsali?

Nový kandidát na prezidenta: Šéf Rusnokovy kanceláře

Pracoval pro dva ministry, řídil kancelář předsedy vlády, byl vojenským diplomatem i pracovníkem KPMG. Teď hodlá Karel Štogl vyzvat Miloše Zemana na souboj o prezidentský post. Neoficiální informace o chystané kandidatuře na dotaz Neovlivní.cz potvrdil sám Štogl: “Chci porazit Miloše Zemana.”
Veřejnost jeho jméno patrně vůbec nezná, přitom se roky pohyboval v zákulisí nejvyšších pater politiky spojené s ČSSD. Zřejmě nejvyšší úřednické mety dosáhl v roce 2013, kdy se stal šéfem kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka. “Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,” zdůvodnil kandidaturu Karel Štogl.
Zprávu o kandidatuře nabízíme v tomto textu ».

Babišův audit ministra neočistil. Naopak. Kde vzal na Agrofert?

Měla to být definitivní tečka za nejasnostmi kolem osobních financí Andreje Babiše. “Audit”, který si nechal vypracovat kvůli nákupu dluhopisů Agrofertu, ale přinesl další pochybnosti ohledně soukromých příjmů kandidáta na post příštího premiéra. Otevřel hlavně klíčovou otázku ohledně ministrova majetku: Kde vzal na Agrofert? Další pochyby ohledně daňových souvislostí ministrových obchodů vyvolalo hlavně naše následující zjištění: prodej firmy Profost. Tu Profost založil Babiš v roce 2006, do základního kapitálu vložil 1,6 milionu. Jedna akcie byla za sto tisíc korun. O čtyři roky později prodal Agrofertu 16 kusů akcií, ovšem za celkovou cenu 527 milionů korun. Cena jedné akcie se tak dostala ze sto tisíc na skoro 33 milionů. Proč Agrofert kupoval takhle předraženou firmu? Nešlo jen o daňovou optimalizaci či krácení daně?
Detailní rozbor ministrova “auditu” jsme přinesli v této analýze ».

Zeman: Podepsal jsem Forejtovi Vatikán. Teď je na tahu Zaorálek

Čtyři měsíce po rezignaci na post ředitele prezidentského protokolu posílá Miloš Zeman svého přítele Jindřicha Forejta do Vatikánu jako velvyslance. Jenže v praxi záleží na ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. A ti Forejtovu misi do Vatikánu neposvětili a ani se k tomu podle informací Neovlivní.cz nechystají. Forejtovo jmenování coby velvyslance schválil už kabinet Petra Nečase. Miloš Zeman mu pak v rámci urovnání sporů na Hradě mezi Forejtem a kanceléřem Mynářem vyplnil bianco dokument, který mu cestu do Vatikánu rovněž zaručoval. Jenže v listopadu 2016 následoval Forejtův odchod z Hradu, kdy kvůli kompro nahrávce ze soukromí navíc vrátil bezpečnostní prověrku. Post velvyslance ve Vatikánu se tak zdál nedostižný. Znovu jej ale vytáhl na světlo Miloš Zeman tento týden, když řekl, že před měsícem Forejtovu misi oficiálně potvrdil.
Zákulisní informace o Forejtově misi nabízíme v tomto textu ».

Paroubkova tajemství: Co odkryla rodinná krize a jak do jeho okolí proudily miliony

Rodinná krize Jiřího Paroubka odkryla slabé místo bývalého ministerského předsedy: miliony, které do jeho okolí proudily po skončení politické kariéry. A to od firem, o nichž během svého působení v politice rozhodoval. Od advokátů, kteří díky mlčenlivosti nemusí prozradit, zda kryjí skutečné sponzory. Nebo od firmy, jejíž jednatel je už pět let v celostátním pátrání jako pohřešovaná osoba.
Jiří Paroubek na sebe po letech, které uplynuly od jeho odchodu do ústraní, připoutal pozornost sám. V rámci přetahované se ženou Petrou totiž zveřejnil soukromou korespondenci, v níž mu manželka píše: “Žila jsem v neustálém strachu, s čím přijdeš. Kromě toho jsou tady tvoje tajemství. To už taky nezvládám. Stresy kolem tvé práce mě před dvěma roky málem zabily.” Tajemství bývalého premiéra zkoumali reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v novém dílu investigativního seriálu Seznamu Zvláštní vyšetřování.
Detaily nabízíme v tomto textu ».

Policie už řeší Babišův audit. Nákup Agrofetu je ale promlčený

Daňoví specialisté z policie, kteří mají na stole kauzu dluhopisů Andreje Babiše, rozšířili vyšetřování i o operace, které ministr financí popsal ve své auditní zprávě. Tou chtěl rozptýlit pochybnosti o svých soukromých financích. Místo toho ale vyvolal nová podezření ohledně svého byznysu a také o osobní kase.
Jako nové informace kriminalisté vyhodnotili Babišovy vlastní údaje pro auditory o tom, jak získal dostatek osobních zdaněných příjmů na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Babiš auditorům předal seznam příjmů osvobozených od daní, šlo o peníze z prodeje akcií tří firem: Profost, Afeed CZ a slovenské Afeed. K Babišově dnešní smůle ovšem šlo tehdy o transakce krajně nevýhodné pro Agrofert, což zaujalo kriminalisty, kteří se tím začali obratem zabývat.
Zprávu o vývoji ve vyšetřování jsme přinesli zde .

Diplomat Pojar: Bojujme raději na Blízkém východě než v ulicích Evropských měst

Diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar patří mezi hrstku tuzemských odborníků na terorismus, kteří dokážou mluvit bez emocí. Ty však nijak neskrývá ve chvíli, kdy má komentovat, jak politici veřejně mluvili o výkupném za unesené Češky. „Kdyby se takový postup stal chronickým, pak Pánbůh s námi.“ V rozhovoru prozrazuje i to, jak jsou české zpravodajské služby připraveny na boj proti terorismu a co lze v této oblasti čekat od Donalda Trumpa.
Tradiční rozhovor tentokrát s Tomášem Pojarem nabízíme tu ».

Přejeme úspěšný týden a kdo nemáte nové číslo tištěného magazín Neovlivní.cz, zde je návod, jak se k němu dostat.