Česko se propadá v indexech vnímání korupce a svobody médií

Hned dva žebříčky respektovaných organizací naznačují, že Česká republika nekráčí správným směrem. Země za poslední dva roky klesla v indexu World Press Freedom z 23. na 40. místo. Následně poprvé od roku 2017 poklesla i v žebříčku vnímání korupce o šest míst. Autoři obou indexů zmiňují jako jednu z příčin fungování premiéra Andreje Babiše.

Nová studie Reuters Institute se věnovala pozici novinářů ve střední a východní Evropě, která se podle závěrů stále zhoršuje. Včetně postavení novinářů v České republice, kde je ve zprávě věnován prostor především útokům ze strany prezidenta Miloše Zemana. Zpráva také zmiňuje protesty proti vládě premiéra Andreje Babiše.

Studie upozorňuje, že před dvěma lety byla Česká republika na 23. místě v indexu World Press Freedom Index. Dnes se propadala až na 40. místě. Hlavním důvodem je koncentrace médií v čele s předsedou vlády Andrejem Babišem. Svou roli hrají i příležitostné útoky na žurnalistiku, píše se ve studii.

Index vnímání korupce Zdroj: Transparency International

A ještě jedno zjištění stojí za zmínku: některé z nejzranitelnějších a nejškodlivějších útoků na novináře nepocházejí od politiků, ale od jiných novinářů, kteří často pracují pro provládní média.

“Ve většině profesí se lidé zdráhají kritizovat ostatní odborníky tak veřejně a osobně. Novináři ve střední a východní Evropě ale umožnili politikům manipulovat s kolegy,” stojí ve zprávě.

Nelichotivé postavení zastává Česká republika také v nejnovějším indexu vnímání korupce, který sestavuje Transparency International.

“Česká republika se propadla o 3 body na celkových 56 bodů ze 100 možných (ze 38. místa na 44. příčku, o kterou se dělí s Kostarikou, Gruzií a Lotyšskem). Průměr Evropské unie (64 bodů) nám stále více uniká, nyní už o propastných osm bodů,” píší autoři z Transparency.

Jako důvod uvádějí téměř nulovou snahu vlády o protikorupční opatření v zákonech a stále se prohlubující privatizaci veřejného zájmu. Ta opět souvisí s fungováním premiéra Andreje Babiše, jeho vlády a střetu zájmů, v němž se nachází.

Český premiér Andrej Babiš, jehož hnutí ANO před lety vstupovalo do politiky jako protikorupční, se závěry TI nesouhlasí. Jeho reakce na skutečnost, že za éry jeho vlády jsme propadli v indexu vnímání korupce zní:  “Nepamatuji si za éru mého působení v politice, že by ve vládě nebo někde byl nějaký zásadní korupční skandál”.