Český europoslanec: Útok v Kramatorsku spáchali Ukrajinci

Nejdřív hlasoval proti sankcím mířícím na Kreml, teď Ivan David šíří ruskou propagandu.

Europoslanec za SPD Ivan David kdysi býval členem vládního kabinetu Miloše Zemana, který mu svěřil ministerstvo zdravotnictví. Tehdy ještě za sociální demokracii, kde podivínský politik patřil k Zemanovu křídlu.


Europoslanec Ivan David Foto: oficiální stránky poslance Davida

Dnes sedí v Evropském parlamentu za partaj Tomia Okamury a šíří ruskou propagandu o invazi na Krym.

Naposledy včera zveřejnil na svém facebookovém profilu příspěvek, v němž ve shodě s výroky Kremlu tvrdil, že páteční útok na lidi prchající do bezpečí z Kramatorsku mají na svědomí sami Ukrajinci.

“Útok v Krametorsku byl zjevně dílem ukrajinské armády. Nejenže byla použita Točka U, kterou Rusové na Ukrajině nepoužívají a původně ukrajinský propagandista Arestovič uvedl, že jde o raketu Iskander, kterou užívá ruská armáda, Nejenom, že poloha zadní a přední části rakety ukazuje, že musela být vypálena z území ovládaného ukrajinskou armádou, jak je ukázáno na videu, ale navíc zahraniční zpravodajové objevili na těle rakety evidenční číslo, z něhož je patrné, že raketa patřila ukrajinské armádě,” napsal Ivan David doslova, včetně chybného názvu města.

Ve stejném duchu se přitom neslo páteční prohlášení ruského ministerstva obrany. Ruská agentura TASS píše: “Ministerstvo obrany prohlásilo, že všechna prohlášení představitelů kyjevského nacionalistického režimu o údajném ,raketovém útoku‘ Ruska na železniční stanici v Kramatorsku z 8. dubna jsou zcela nepravdivá a jsou provokací. Dne 8. dubna ruské ozbrojené síly neměly v Kramatorsku žádné palebné úkoly, a ani se to neplánovalo. Ministerstvo poznamenalo, že taktické rakety Točka-U, jejichž trosky byly nalezeny poblíž kramatorské železniční stanice a příslušné záběry zveřejnili očití svědci, používaly pouze ukrajinské ozbrojené síly. Ministerstvo obrany poznamenalo, že 14. března zasáhla podobná raketa Točka-U centrum Doněcka, divizi 19. samostatné raketové brigády ukrajinských ozbrojených sil, přičemž na místě zahynulo 17 lidí a dalších 36 civilistů bylo zraněno.“

Ukrajinské síly sice mají k dispozici rakety Točka sovětské konstrukce, ale stejně tak je mají i ruské a separatistické síly. Ve výzbroji je má také Bělorusko. Ukrajinští a běloruští nezávislí novináři navíc v minulých dnech zveřejnili několik záběrů, které nasvědčují tomu, že Rusové je nyní mají v rukou.


Příspěvek Ivana Davida na jeho facebookových stránkách. Zdroj: Ivan David

Zde je video, které odkazuje na dubnový převoz raket Točka z Ruska na běloruské území. Rovněž nezávislí běloruští novináři z projektu Hajun zveřejnili čerstvý transport těchto raket ZDE. (Stejní novináři mimo jiné získali a zveřejnili videozáznamy ruských vojáků, kteří z běloruské pošty posílali domů věci ukradené Ukrajincům. )

Ivan David si s tím ale hlavu neláme. Jeho postoj k Putinově válce je konzistentní. Od začátku tvrdí, že kremelský vůdce byl k útoku na Ukrajinu donucen Západem a Spojenými státy.

“Lidově řečeno, medvěd byl nezodpovědně zahnán do kouta. Můžeme tisíckrát opakovat, že to ruskou agresi neomlouvá, ale morální hodnocení ať správné či nesprávné je v praxi k ničemu. Rusko zaútočilo, protože bylo tlačeno do kouta. Chcete-li toto konstatování vytrhnout z kontextu, poslužte si! Agrese jako východisko z nouze. Jsem si jist, že zahánění do kouta bylo zcela vědomé, organizované, úmyslné. USA prostě projevilo úmysl těžce poškodit, nejraději fakticky zničit Rusko bojem „do posledního Ukrajince“, pokud dosud neutekl před bídou,” tvrdí Ivan David..

Český europoslanec opakovaně kritizuje Fialovu vládu za zbrojní podporu Ukrajině. Minulý týden pak v europarlamentu hlasoval proti novému balíku sankcí proti Vladimiru Putinovi.

V roce 2020 byl zase jediným europoslancem v celém europarlamentu, který hlasoval proti návrhu vyplatit členským státům miliardovou pomoc v covidové krizi.

Zdroj náhledové foto: Oficiální stránky europoslance Ivana Davida

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email