Český europoslanec zpochybňuje ruský masakr v Buče

Ivan David z SPD nejdřív připsal útok v Kramatorsku Ukrajincům. Nyní přišel s verzí vraždění v Buče, která je shodná s propagandou Kremlu.

Europoslanec Ivan David pokračuje v šíření ruské propagandy. Nejnověji na svém facebooku zveřejnil příspěvek, v němž zpochybňuje, že za vražděním civilistů na ukrajinské Buče stojí jednotky Vladimira Putina. A naznačuje, že viníky jsou sami Ukrajinci.

 Exhumace mrtvých těl po masakru v Buče Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

“Pitvy v Buči – žádný masakr, žádní Rusové. Toto je titulek článku na jistém „zakázaném“ webu. Do jaké míry je pravdivý, si laskavý čtenář zodpoví po přečtení nejen tohoto článku, ale i po sestavení veškerých dostupných faktů,” začíná bývalý ministr Zemanovy vlády a dnešní europoslanec za SPD Ivan David svůj příspěvek z 26. dubna.

A následuje zpochybňování, že mrtvé v Buče mají na svědomí ruští vojáci. A teorie, že obyvatelé městečka v kyjevské oblasti zabili sami Ukrajinci. Tedy stejná propaganda, kterou rozjel vzápětí po zveřejnění detailů masakru Kreml.

Starosta Buče Anatolij Fedoruk uvedl, že v masovém hrobě musely úřady pohřbít skoro 300 civilistů. Ukrajinské ministerstvo obrany označilo Buču za novodobou Srebrenicu.

Dosavadní zprávy nezávislých novinářů, kteří byli přímo v Buče, přitom jednoznačně prokázaly, že masakr mají na svědomí Rusové. Některé z obětí měly svázané ruce. A prokazatelně byly zastřeleny.

Přesto Ivan David – a kremelská propaganda – tvrdí, že civilisté zemřeli po útocích dělostřelectva. A to nikoli ruského. “Prezentované výsledky pitvy hovoří ve prospěch dělostřeleckého granátu, ale vyvolávají pochybnosti, že pochází od ruské armády,” píše Ivan David.

A jak dodává ruské ministerstvo obrany síti Telegram: “žádný z místních obyvatel nezemřel kvůli nějakým násilným činům.”

Pro přesnost jedno svědectví, které publikoval nedělník The Sunday Times. Vyzpovídal osmdesátiletou Mariu Dabižeovou, která popsala jak jejím sousedům svázali ruští vojáci ruce a nohy. A pak je zabili. Ukrajinští vojáci následně našli v její ulici ve sklepě osmnáct mrtvých. Mužů, žen i dětí. Jejich těla nesla stopy po mučení, byla zohavena.

Není to poprvé, co český europoslanec šíří ruskou propagandu. Popsali jsme, jak Ivan David tvrdí, že dubnový útok na lidi prchající do bezpečí z Kramatorsku mají na svědomí sami Ukrajinci.

Europoslanec za SPD Ivan David kdysi býval členem vládního kabinetu Miloše Zemana, který mu svěřil ministerstvo zdravotnictví. Tehdy ještě za sociální demokracii, kde podivínský politik patřil k Zemanovu křídlu.


Europoslanec Ivan David Foto: oficiální stránky poslance Davida

Dnes sedí v Evropském parlamentu za partaj Tomia Okamury a šíří ruskou propagandu o invazi na Krym.

V europarlamentu reprezentuje Českou republiku. Jeho postoj k ruské propagandě je roky konzistentní. V dubnu kupříkladu v europarlamentu hlasoval proti novému balíku sankcí proti Vladimiru Putinovi.

V roce 2020 byl zase jediným europoslancem v celém europarlamentu, který hlasoval proti návrhu vyplatit členským státům miliardovou pomoc v covidové krizi.

Ivan David coby europoslanec pobírá z veřejných peněz měsíční plat 175 tisíc korun plus další desetitisícové náhrady. Po skončení mandátu mu půjde každý měsíc k důchodu 30 tisíc korun. A pokud nenastoupí do žádné veřejné funkce, bude mít nárok na jakési výživné. Z veřejných peněz si tak může přijít na dalších 5,5 milionu korun.

Zdroj náhledové foto: Foto: Drop of Light / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email