Český občan ve venezuelském zajetí: První dobré zprávy

Český občan Jan Darmovzal prožil Vánoce ve venezuelském vězení. Zkraje roku se – vůbec poprvé od jeho zatčení – začaly objevovat signály, že by jeho noční můra mohla mít šťastný konec, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Už je to skoro šest měsíců, co ve Venezuele beze stopy zmizel mladý muž Jan Darmovzal. Ačkoli podle svědectví vyrazil do Jižní Ameriky na poznávací výpravu, venezuelský ministr vnitra veřejně oznámil, že Čech byl zatčen jako součást skupiny, která v režii americké tajné služby CIA plánovala v zemi ozbrojený převrat. V televizním vysílání dokonce prohlásil, že zatčení muži chystali atentát na prezidenta Nicoláse Madura. (Detailně jsme případ popsali v říjnovém časopise Neovlivní.cz.)

Ilustrace: Shutterstock

Od té doby s Janem Darmovzalem nikdo oficiálně nemluvil. Venezuelský diktátorský režim ho držel v totální izolaci.

Nepustil k němu žádného diplomata, právníka, dokonce mu nepřidělil ani advokáta ex offo. Stejně tak nikdo nepředložil žádné důkazy o údajných Darmovzalových zločineckých plánech.

První kontakt proběhl

Teprve nyní, půl roku od zatčení, se podle zjištění zveřejněných v časopise Neovlivní.cz začaly objevovat první relevantnější informace, že je Darmovzal v pořádku.

Jan Darmovzal je přitom spíše než v pozici vězně v roli rukojmího. Takto to také nazvala venezuelská právnička, expertka na trestní právo a ochránkyně lidských práv Tamara Suju, která se do případu rovněž zapojila. Ta označila postup venezuelské administrativy za protiprávní. „Znamená to, že ho drží uneseného jako rukojmí, aniž by byl postaven před soud,“ uvedla Suju, která sama před režimem ve Venezuele uprchla.

Jan Darmovzal dodnes nefiguruje v registru zadržených a trestně stíhaných osob, nikdo tedy přesně neví, co mu venezuelské úřady vlastně kladou za vinu, jakých trestných činů se měl dopustit. Známé je jen to, co loni v září oznámil zmiňovaný šéf vnitra Diosdada Cabella: Jan Darmovzal byl součástí spiknutí.

České úřady k případu oficiálně mlčí. „Nemáme žádnou informaci, kterou bychom mohli v tuto chvíli zveřejnit,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake.

Bílé stěny Hrobky

Podle neoficiálních informací byl Jan Darmovzal po svém zatčení převezen do věznice s názvem La Tumba. Jde o podzemní vězení pod věží v Caracasu, která slouží jako ústředí zpravodajské služby. Přezdívku La Tumba (doslovně Hrobka) dostala věznice kvůli tomu, že tam venezuelská vláda umísťovala politické odpůrce.

Je považovaná za jedno z nejhorších vězení, která režim používá ke zlomení obviněných a k jejich vynuceným doznáním. La Tumba je známá bílými stěnami, bílým zařízením a permanentním osvětlením, takže vězni ztrácejí pojem o čase. Cely s cementovými lůžky jsou zarovnané vedle sebe, jsou bez oken a neumožňují žádný kontakt mezi vězni.

Těsně před Vánoci se pak objevily zprávy, že vězni zatčení v rámci údajného spiknutí jsou převáženi do jiného zařízení. „Měli skončit ve věznici ve státu Miranda, v severo-centrální části Venezuely. A měl by mezi nimi být i Jan Darmovzal,“ uvedl výše uvedený zdroj z bezpečnostní komunity.

Jaké informace dávají naději na šťastný konec? Jak probíhá záchranná mise? Detaily přináší únorový časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email