© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Je to už podruhé, co český premiér Andrej Babiš přiměl bruselské politiky, aby se ostře ohradili proti jeho výrokům, kterými zpochybňuje unijní kontroly miliardových dotací. Nejprve napadal auditory úřadu pro boj s podvody OLAF, který vyšetřoval jeho Čapí hnízdo. Nyní zaútočil na auditory, kteří řešili jeho střet zájmů. Tentokrát ale Babiš podle hlasů z Bruselu překročil všechny hranice.
Nekompetentní auditoři. Jejich chování bylo skandální. Je to útok na Českou republiku.
Reakce Andreje Babiše na audit Evropské komise, který potvrdil jeho střet zájmů, byla pro českého pozorovatele nepřekvapivá. Mezi bruselskými politiky a úředníky ale podle zjištění Neovlivní.cz vyvolala pozdvižení.
“Reakce byly vesměs takové, že tentokrát to skutečně přehnal. Jestli si tamní administrativa na něčem zakládá, pak je to něco, co se dá popsat jako akurátnost. Auditoři jsou sice nekompromisní a přísní, ale velmi si hlídají, aby byli korektní,” zdůvodnil bruselské rozčarování jeden z dlouholetých tamních diplomatů.
Na obranu auditorů veřejně vystoupil dosavadní místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Slova českého premiéra kategoricky odmítl: “Audit, který se uskutečnil v České republice v lednu a v únoru, se odehrál podle standardních postupů.”
Andrej Babiš ale znovu přitvrdil. “Já se určitě zeptám pana Junckera (dosavadního šéfa Evropské komise pozn. red.), jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,” prohlásil ve středu ráno premiér.
Jenže Jean-Claude Juncker s českým předsedou vlády o auditu podle unijních pravidel vůbec mluvit nemůže. Právě proto, že se audit týká samotného Andreje Babiše. Jakýkoli rozhovor na téma auditu mimo striktně daná pravidla – komise pošle audit, daná země se vyjádří a komise vydá stanovisko – je nepřípustný.
Aktuální pozici českého premiéra pak popsal končící europoslanec a odpadlík z hnutí ANO Pavel Telička. “V reakci na hlášku Andreje Babiše, že bude o auditu chtít jednat s Junckerem mi bylo dnes v Bruselu řečeno, ze není chuť se s premiérem bavit o ničem, natož o šetření jeho kauz. Údiv nad jeho nekompetentností, jaké komentáře činí. Prý překročil všechny hranice,” uvedl Telička.
Z neoficiálních informací z Bruselu vyplývá, že rozčarování z Babiše plyne hlavně z toho, že během kontrol a bezprostředně po nich žádná stížnost nepřišla. Teprve když unikly výsledky auditu na veřejnost a ukázalo se, že premiéra podezření ze střetu zájmů nezbavil, začal Andrej Babiš zpochybňovat práci auditorů. A s odvoláním na ministra průmyslu Karla Havlíčka označil postup dvou auditorů za šikanu.
“Bere se to tu tak, že to je vymyšlené. Do zveřejnění auditu totiž nikdo proti postupu auditorů nic nenamítal,” dodal již citovaný zdroj.
A ještě jedna věc Brusel zaskočila a tamní politici a úředníci ji poslední dny intenzívně probírají. A to skutečnost, že se výsledky zaslaného auditu obratem dostaly na veřejnost. U závažných auditů se často stane, že uniknou dílčí informace. Tentokrát ale šlo o kompletní znění auditu.
A jak to dopadlo v úvodu zmiňovaném zpochybňování auditorů Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF? Ke stejným závěrům – tedy, že Babišovo soukromé sídlo Čapí hnízdo nemělo na padesátimilionovou dotaci nárok – potvrdila i česká policie. Ta v dubnu požádala žalobce, aby premiéra a spol. postavil kvůli podezření z dotačního podvodu před soud.
Z podnětu OLAF také středočeský krajský úřad zahájil řízení o vrácení dotace, tedy začal po Agrofertu neoprávněně vyplacené peníze vymáhat. Holding miliony vrátil, ovšem přidal stanovisko, že tím rozhodně nepřiznává chybu.
Andrej Babiš i holding Agrofert, který zaparkoval do svěřenského fondu, totiž jakýkoli střet zájmů premiéra odmítají. Všechna doposud vedená vyšetřování v Česku i Bruselu premiér označuje za kampaň.