© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
V zákulisí politiky a justice se řeší další osud vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. V éře protikorupčního tažení, které vyneslo k moci Andreje Babiše, se těšila přízni politiků. To však skončilo.
„Zelenooká, černovlasá, sympatická a podle pracovníků ústeckého krajského soudu řízná. To je český Cattani v sukních. Řeč je o náměstkyni ústeckého krajského státního zastupitelství Lence Bradáčové. Stejně jako seriálová postava i ona bojuje proti korupci a mafii,“ napsali o ní novináři z Deníku před jedenácti lety.
Lenka Bradáčová tehdy poslala k soudu Davida Ratha a právě tahle kauza odstartovala její kariéru ve vedení státního zastupitelství. Záhy se stala vrchní žalobkyní v Praze. Roky obsazovala první příčku nejvlivnějších žen České republiky. Vycházely o ní oslavné články, přezdívka Cattani v sukních se v nich objevila ještě několikrát a politici se jí báli. Byla nedotknutelná.
S příchodem nové vlády jsou však tyhle časy pryč. Z vlivných zastánců už podle zjištění Neovlivní.cz Lence Bradáčové zbyl jen dlouholetý spojenec Pavel Blažek. Ten ji do funkce vrchní státní zástupkyně kdysi vyslal a s Fialovou vládou se vrátil zpět na ministerstvo spravedlnosti.
„Lapidárně řečeno: nebýt Blažka, už tam dávno není. Nemá důvěru politiků vládní koalice,“ uvedl jeden ze blízkých spolupracovníků premiéra Petra Fialy.
Byla to přitom podle zjištění Neovlivní.cz právě ostražitost vůči Lence Bradáčové, co zabránilo vládě splnit svůj předvolební slib a vyměnit nejvyššího žalobce Igora Stříže.
„Nejvyšším státním zástupcem se stane bývalý komunistický prokurátor Igor Stříž, který posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme,“ tvrdila před volbami šéfka TOP 09 Markéta Pekarová. A stejně mluvil například dnešní ministr financí z ODS Zbyněk Stanjura: „Po volbách ho odvoláme.“
Jenže jak jsme napsali letos v lednu, Stříž ve funkci zůstane. Má sice na první pohled problematickou minulost, odborně ale hraje první ligu, a především je v justici respektovanou osobností. Současně je známý tím, že navzdory škraloupu v minulosti se nenechá vydírat a nepodléhá politickým tlakům.
Nyní se navíc ukázalo, že v ponechání Stříže ve funkci sehrála velkou roli i obava části vládních politiků, že by na jeho místo zamířila právě Lenka Bradáčová.
„Z ministerstva i směrem od ní se objevily úvahy, že by se mohla posunout do funkce nevyšší státní zástupkyně. A ona o to také velmi stála. To bylo ale pro většinu ministrů a dalších politiků vládní koalice nepřijatelné,“ dodal již citovaný spolupracovník premiéra.
Když mají vládní politici v neoficiálních rozhovorech (veřejně Bradáčovou kritizovat odmítají) říct, co jim na ní vadí, jsou to vesměs jen pocity. Ztráta důvěry.
Konkrétní pak mají jen jeden příklad.
Proč vládní politici populární žalobkyni nevěří? Mají konkrétní výhrady? A navrhnou Lenku Bradáčovou na ústavní soudkyni? Detaily příběhu přinášíme v aktuálním časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz