ČEZ prohrál soud s bratrem svého ministra

ČEZ Slovakia, dceřiná firma českého polostátního gigantu, který patří do gesce ministra financí Andreje Babiše, neuspěla v prvním kole sporu, v němž se snažila vymoci náhradu škody z Babišova bratra. Alexander Babiš byl podezřelý z pětimilionového podvodu. Soud jej osvobodil, firmě však doporučil, aby se soudně bránila dál.

Deník Neovlivní.cz už loni z kraje srpna informoval », že se bratislavský soud chystá rozplétat případ, v němž je obžalován bratr vicepremiéra Alexander Babiš. Proti němu jako poškozená strana stanula společnost ČEZ Slovakia, tedy dcera polostátního elektrárenského gigantu ČEZ, který spadá pod resort Andreje Babiše.

O Alexanderu Babišovi

» Babišův bratr jde k soudu, hrozí mu vězení
» Alexander Babiš: Muž, který nemluví, promluvil
» Babišův bratr: AB rozhodně není jako AB
» Nový spolek: Babišův bratr, exministr vnitra a poslanci
» Zakladatel spolku: Známé tváře nám dodávají kredibilitu

V kauze šlo o údajný pět let starý podvod ve výši zhruba 200 tisíc euro.

Alexander Babiš v roce 2011 zastupoval společnost CTHS z Nitry, která převzala majoritu v podniku na výrobu skla Slovglass Poltár. Při restrukturalizaci získala CTHS pohledávku, za kterou nezaplatila a prodala ji další společnosti. Tou byla právě ČEZ Slovakia, která v roce 2012 podala trestní oznámení pro podezření z podvodu. Loni pak bratislavská prokuratura poslala na základě vyšetřování Babiše a jeho společníka, spolumajitele CTHS Karola Farkaše, před soud.

Případem se zabýval Okresní soud v Bratislavě, oba muže zprostil obžaloby. “Soud oba obžalované osvobodil, protože se neprokázalo, že by se skutek, kvůli kterému byli obžalovaní stíháni, stal,” sdělil pro Neovlivní.cz mluvčí bratislavské prokuratury Michal Šúrek.

Osvobozující verdikt vynesl soud už v únoru; Šúrek potvrdil, že se proti němu prokuratura neodvolala.

Bratislavský soud však doporučil slovenskému ČEZu, aby se soudně bránil dál. “Okresní soud citovaným rozsudek odkázal poškozenou společnost s nárokem na náhradu škody na občanské soudní řízení,” doplnil Šúrek.

Firma zatím na dotaz redakce, zda bude ve vymáhání peněz pokračovat, nereagovala.

K případu se v minulosti vyslovil i Alexanderův bratr Andrej, který má mimochodem zásadní vliv na personální obsazení společnosti ČEZ. Jeho plán personální rošády v dozorčí radě jsme v pondělí popisovali zde ». “Můj naivní důvěřivý bratr se stal obětí podnikatele, který ho zneužil. Věřím, že se u soudu prokáže, že neměl v úmyslu nikoho podvést,” komentoval loni spor v Blesku.