Chorvatská realita Covid: Nejen hory. Třetí nejpostiženější oblast je přímořská

Podle nedělních údajů je nemocí Covid-19 v Chorvatsku postiženo aktuálně 1117 lidí. V nemocnici jich je 132. Jen od pátku do neděle země provedla 2085 testů.


Andrej Babiš ve svém facebookovém hlášení včera Čechy uklidňoval, že u “moře nákaza příliš nehrozí”. Podívali jsme se proto na statistiky zdaleka nejvíc navštěvovaného Chorvatska, abychom Babišova slova srovnali s daty.

„Dva případy přišly z Chorvatska. Teďka jsem mluvil s paní Rážovou, ten výskyt je hlavně v horských oblastech a u moře toho moc není,” uvedl v neděli Babiš s odvoláním na hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.

Realita je taková, že na třetím místě chorvatské krajské statistiky je přímořská oblast: Splitsko-dalmatská župa.

K neděli tu měli 87 aktuálně nemocných. Více jich je pouze ve zdaleka nejlidnatější aglomeraci – metropoli Záhřebu a přilehlém kraji. A pak také ve vnitrozemské Osijecko-baranjské župě.

Na mapě níže jsou pro snadnější orientaci jednotlivé župy očíslované. Modrá tabulka vlevo ukazuje aktuálně nemocné v krajích, přiléhajících k moři. Zelená tabulka vpravo udává počty ve vnitrozemí.

Zdroj: Neovlivni.cz

Ze statistiky je vidět, že přímořské oblasti Chorvatska mají v této chvíli desítky aktivních případů nemoci. Čísla z modré tabulky jsou srovnatelná s údaji v zeleném boxu (s výjimkou již zmíněného Záhřebu a osijecké župy, které zbytku výrazně odskakují).

Čísla u pobřeží jsou významná, i pokud srovnáme čtyřmilionové Chorvatsko s 2,5 krát větší Českou republikou.

Například Středočeský kraj, kde žije 1,3 milionu lidí, eviduje nyní 160 aktivních případů Covid-19. V mnohem menší chorvatské mořské oblasti kolem Splitu (zhruba 455 tisíc obyvatel) se aktuálně léčí 87 lidí.

 

Zdroj náhledové foto: Neovlivni.cz