Chovancova nahotinka, osvobozený špion a autor účtu Šuman na útěku

Anonym skrytý za jméno Babišova řídícího důstojníka z StB zatápěl tehdejšímu premiérovi. Zveřejnil nahrávky i údaje z bank.

Ve své době zaujímal na seznamu nepřátel Andreje Babiše ta nejpřednější místa. Kdosi skrytý za twitterovým účtem s názvem Julius Šuman zveřejňoval nahrávky usvědčující lídra hnutí ANO z nefér praktik při politickém boji.


Chovancova nahotinka. Nalevo snímek z reklamního focení, napravo fotomontáž. (Neo)

Ačkoli tajné služby i policie před šesti lety spustily hon na Šumana, nikdy ho nenašly. Jasno do jeho identity nepřinesl ani soud s bývalým špionem Zdeňkem Blahutem, kterého Babiš z autorství účtu podezříval. Blahut byl osvobozen, Julius Šuman dál uniká.

Případ a jeho další souvislosti přitom velmi výstižně ilustroval dobu vládnutí sociální demokracie s ANO.

“Policejní orgán věc odložil, konkrétní osobu se nepodařilo určit,” stojí ve stanovisku vyšetřujících úřadů k závěrům honu na Šumana.

Vyšetřování inicioval před lety sám Babiš, který se tehdy připravoval na roli premiéra. Aktivitou skupiny skryté pod jménem jeho řídícího důstojníka z StB byl krajně rozčilen. Účet Šuman totiž přinesl díky skrytým nahrávkám Babiše autentické svědectví, jak oligarcha ve skutečnosti přemýšlí. Detaily ZDE.

Politik tehdy z autorství účtu podezříval mimo jiné lidi z tajné služby, která spadala pod jeho tehdejšího dalšího nepřítele, ministra vnitra Milana Chovance. “Myslím, že za těmi nahrávkami stojí sociální demokracie. Nemám na to ale důkaz,” říkal Babiš.


ČTĚTE TAKÉ: Krejčířův návrat a viníci pádu České pošty v dubnovém časopise


O divokosti té doby svědčí i skutečnost, že na Chovance se zase chystalo kompro. A to pomocí nedokonalé fotomontáže, na níž byla s politikem zachycena nahá dívka.

Chovanec zase obratem obvinil Babišovy podřízené z vydavatelství Mafra, že za celou akcí stojí.  “Pracovníci mediálního domu se zájmy v politice si měli v zahraničí zadat výrobu kompro fotomontáže konkurenčního politika. Nevěříte? Ale ANO,” napsal Chovanec na svůj twitter ve zjevné narážce na koaličního partnera.

Policie měla tehdy plné ruce práce, i Chovanec podal trestní oznámení. Všechny linie případu šly ale do ztracena, autora nahotinky se policii najít nepovedlo. A policie odložila i Babišova trestní oznámení, v němž si stěžoval na utajené nahrávání. ” S definitivní platností nebyly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Skutečnost, že dojde k nahrání někoho bez jeho souhlasu, ještě nezakládá trestní odpovědnost,” zdůvodnil to tehdy státní zástupce Martin Černý.

Stejně tak dopadlo i vyšetřování samotného Babiše, který na nahrávkách zveřejněných Šumanem mluvil o informacích ze živého policejního spisu a plánoval diskreditaci politické opozice. Nebo mluvil o tom, jak “naši zaklekli na FAU”.

Nic z toho podle policie nebylo trestné.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email