Chovancův muž na odstřel kvůli kauze pošty?

Zatímco u ministra vnitra Milana Chovance bylo pár dní po vypuknutí kauzy Česká pošta jasné, že ho korupční příběh nijak neohrožuje, vážné trable způsobil jeho blízkému spolupracovníkovi Zdeňku Blahutovi. Náměstek na civilní rozvědce musel vyvracet obvinění, že si řekl o miliony korun.

Není to zcela obvyklé, aby inspekce tajné služby vyšetřovala vlastního šéfa. Přesně to se ale děje v civilní rozvědce. Náměstka Zdeňka Blahuta, který platí za faktického šéfa služby, prověřuje inspekce kvůli podnikateli Lukáši Čadkovi. Ten v létě rozpoutal aféru, v níž bez důkazů nařkl Chovance, že mu jeho lidé slíbili pomoci se zakázkou na státní poště výměnou za finanční injekci pro ministra.

Během několikahodinového výslechu pak přidal další jméno: Zdeněk Blahut. Čadek do protokolu uvedl, že Blahut si řekl o čtyři miliony, a za to mu slíbil pomoc při vyřešení jeho potíží se zakázkami na poště.

Ačkoli už tehdy panovaly pochyby o věrohodnosti Čadkových slov, výsledkem jeho výslechu bylo trestní oznámení a rozjelo se vyšetřování role Blahuta. To nyní dospělo do finále a podle zjištění Neovlivní.cz se žádný důkaz o pravdivosti Čadkovy verze o úplatku neobjevil. Formálně ale vyšetřování zatím neskončilo.

Mimochodem, když se těsně před vypuknutím aféry pošta deník Neovlivní.cz Lukáše Čadka zeptal na Zdeňka Blahuta a jeho roli v příběhu, podnikatel v emailové odpovědi doslova uvedl, že takové jméno nezná.

Sám náměstek Blahut jakoukoli korupci popřel. “Je to lež. Budu se bránit právní cestou,” uvedl Blahut, který v resortu platí za nejmocnějšího spojence ministra Chovance.

Případ mu přesto způsobil potíže, dokonce si vzal dovolenou, aby nemusel čelit neustálým otázkám. Hlavní větev kauzy pošta navíc vyšetřují kriminalisté ze speciálního protimafiánského útvaru, kde dřív Blahut sloužil. A s jeho šéfem Robertem Šlachtou nemají právě nejvřelejší vztahy.

V zákulisí bezpečnostních složek se proto začalo spekulovat o tom, že kvůli případu upadl v nemilost u ministra. Ministr však podle informací Neovlivní.cz Blahuta podržel, na jeho pozici se tak nic nemění.