Chovanec aféru ustál, policie chystá obvinění

Korupční aféra spojená s Českou poštou se po zasedání Bezpečnostní rady státu překlopila do byznysové roviny. Ministrovi Chovancovi se spolu s tajnými službami podařilo i vládní kritiky přesvědčit, že zákulisní bitva o zakázky může ve svém důsledku přinést státu nemalé škody. Chovancův odchod je tak v tuto chvíli prakticky vyloučený.

Po schůzce bezpečnostní rady překvapivě otočil i lídr hnutí ANO Andrej Babiš, který do té doby dával nepokrytě najevo, že její svolání považuje za nesmyslné. Samotné zasedání nicméně následně komentoval slovy “užitečné”. Je podle něj dobré zavést novou tradici, kdy bezpečnostní rada bude řešit i situaci ve státních firmách.

Ještě před tím mu přitom Milan Chovanec vyslal jasný signál: zveřejnil, že s ústřední postavou příběhu, podnikatelem Lukášem Čadkem, který informace o korupční nabídce zveřejnil, byl v kontaktu Babišův poradce Adam Vojtěch. Poradce i vicepremiér sice obratem odmítli, že by Čadka jakkoli využívali k zákulisní hře proti Chovancovi, že byli v kontaktu, nepopřeli. Trvají ovšem na tom, že jej oba odkázali na policii.

Po týdnu je tedy prakticky jisté, že Chovancův post ve vládě není ohrožený. Ostatně premiér Bohuslav Sobotka za ním stál od počátku. Nyní zopakoval, že ministr vnitra má jeho důvěru.

Jako klíčové se ukázalo, že nikdo nepředložil na stůl důkaz o tom, že Milan Chovanec o korupční nabídce věděl. A ty co se objevily, byly zfalšované.

Podnikatel Čadek se sice následně vytasil s dalším obviněním, že Chovanec zneužívá policii k soukromým účelům a nechává v resortu “řádit” PR agenturu Bison&Rose, důkazy jsou ale opět slabé. I šéf protikorupčního fondu Petr Soukenka, kterého podnikatel se svými materiály seznámil, o nich odmítl v Radiožurnálu mluvit jako o důkazech Chovancovy viny.

Ve finále to tak bude právě Lukáš Čadek, koho čekají oplétačky s policií. Po korupční nabídce totiž nepodal trestní oznámení, ačkoli mu to ukládá zákon. A nepomůže mu ani na první pohled logický argument, že nedůvěřoval policii, když přece spadá pod Chovancův resort.

Zcela jistě se podle informací Neovlivní.cz obvinění nevyhne Kamil Choc, středočeský sociální demokrat, který Čadkovi zkraje léta nabídku učinil. Chtěl po něm dva miliony pro partaj a jeden pro Chovance výměnou za to, že mu pomůže vyřešit milionový spor s Českou poštou.

Policie nyní jen řeší, zda lze Choce stíhat pro korupci nebo půjde o podvod, protože sliboval něco, co podle policejních důkazů nemohl splnit. Choc už přerušil své členství v partaji, jen pár dní poté, co šéf ČSSD a premiér Sobotka jeho jednání označil za neomluvitelné.