© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Dosud neznámé výpovědi svědků zbortily verzi Andreje Babiše, že benešovskou farmu měly na podnikání jeho děti.
Premiér Andrej Babiš postavil svoji obhajobu v kriminálním případu Čapí hnízdo na tvrzení, že s farmou neměl nic společného a podnikat na ní chtěly jeho děti. Redakce Neovlivní.cz ale získala dosud neznámá svědectví z policejního spisu, která politikovu verzi zcela vyvrátila.
Svědci naopak popisují, že si miliardář sáhl na padesát milionů z veřejných peněz proto, že mu výstavba víkendového sídla finančně nevycházela. A jeho vlastní manažeři z holdingu odmítali za vysoce rizikový projekt převzít odpovědnost.
“Chtěl to jako chatu, pro sebe a svou rodinu…Řekl mi, že chce koupit nějaký statek a chce tam mít své víkendové sídlo, že tam chce mít slepičky, králíčky, aby děti věděly, jak zvířátka vypadají,” vypověděl do policejního protokolu například Jan Bareš, který pro Andreje Babiše roky působil v roli dozoru na jeho stavbách.
Svědectví Bareše a dalších ukazují, že státní zástupce Jaroslav Šaroch bude mít komplikovanou pozici, pokud bude chtít Andreje Babiše znovu obvinění z dotačního podvodu zbavit. Šaroch má čas do konce srpna. Do té doby má rozhodnout, zda premiéra pošle před soud nebo jeho stíhání zastaví.
Děti? Ty neznáme
Byl to přitom sám Andrej Babiš, kdo do kriminální kauzy Čapí hnízdo zatáhl své vlastní děti, aby zachránil svou politickou pověst. Stalo se to v roce 2016, kdy čelil kvůli padesátimilionové dotaci ve Sněmovně tlaku opozice. Tehdy prvně prohlásil, že farma byla v době přidělení dotace jeho dětí z prvního manželství, které tam hodlaly podnikat.
Dosud neznámá svědectví lidí, kteří se pohybovali v té době na farmě, ale dokládají, že je na Čapím hnízdě nikdy neviděli. Například architekt Jiří Javůrek, který zpracovával projekt farmy, na níž měly Babišovy děti podnikat, na policii uvedl. “Andreje Babiše mladšího neznám.”
Jeho sestru Adrianu Bobekovou sice architekt zná, ale nikoli z Čapího hnízda. “Byl jsem s ní v kontaktu , protože jsem pro ni dělal studii rodinného domu. V souvislosti s Čapím hnízdem si ji ale nevybavuji,” řekl do protokolu.
ČTĚTE TAKÉ Zlom v kauze Čapí hnízdo: Od začátku to byl podvod
A stejně mluvil na policii i Jaroslav Mikyna, který na farmě Čapí hnízdo vykonával technický dozor. “Andreje Babiše mladšího neznám, nikdy jsem ho neviděl,” řekl a na dotaz ohledně Adriany Bobekové pak jen podotkl: “Stejný případ.”
Ale pana premiéra ano
Koho naopak na stavbě vídal, byl dnešní premiér Andrej Babiš. Ten samý Andrej Babiš, který podle své verze neměl s Čapím hnízdem v té době nic společného.
“Pana Babiše jsem poznal na této stavbě areálu Čapí hnízdo, někdy v počátcích stavby, kdy se tam začalo pracovat. Myslím, že to bylo ve fázi pokládání inženýrských sítí a zakládání staveb objektů. Pak jsem jej ještě několikrát viděl, občas chodil na kontrolní dny, které byly jednou týdně,” vypověděl Jaroslav Mikyna.
S Andrejem Babišem se na vznikající farmě potkával i architekt Javůrek. A řešili spolu i detaily stavby, s níž politik dle svých vlastních slov neměl nic společného. “Na začátku, kdy jsme tam spolu byli na vstupní prohlídce, mi pan Babiš sdělil, že čáp na komíně je pro něj natolik symbolický, že mu ručím za to, že se jich přestavba nedotkne. Hnízdo jsme v zimě sundali dolů, zrekonstruovali komín, protože hrozila destrukce, hnízdo mělo snad 300 kg, osadilo se to hnízdní podložkou a doufali jsme, že se tam opětovně po zimě uhnízdí,” uvedl Javůrek.
A roli Andreje Babiše zmiňují i experti na PR, které politik oslovil zkraje roku 2013. Tedy o tři čtvrtě roku dříve, než farmu Čapí hnízdo oficiálně převzal jeho holding Agrofert. V té době s projektem opět neměl mít nic společného.
“Pan Babiš mluvil o svém podnikání, jakým projektům se věnuje a o tom, že si umí představit vzájemnou spolupráci. A konkrétním projektem, kde by rád spolupráci zahájil, je jeho projekt Čapí hnízdo, o kterém mluvil jako o své srdeční záležitosti a o tom nejlepším, co kdy vybudoval,” uvedla Tereza Svěráková o své schůzce s Andrejem Babišem, která se odehrála už v únoru 2013.
Následně ji pozval na Čapí hnízdo a Svěráková o tom pak 20. září 2018 policii řekla: “Celým areálem mě po obědě důkladně provedl a zdůrazňoval, že projekt Čapí hnízdo je jeho dítě a projekt, ke kterému má největší vztah. Byla jsem překvapená, jak zná farmu do detailů.”
Jak už jsme uvedli, shodná slova o “srdeční záležitosti” nově uvedli při výsleších i manažeři banky HSBC, která projekt farmy úvěrovala. Změnili své původní výpovědi a do protokolu potvrdili, že při sjednávání úvěru dostali z Agrofertu informaci, že za Čapím hnízdem stojí právě holding a jeho majitel osobně.
V Agrofertu byli proti
Mezi svědeckými výpověďmi lidí, kteří tenkrát byli “u toho”, je nejzajímavější ta Jana Bareše. Stavební inženýr s Babišem spolupracoval dlouho, od roku 2000 působil na jeho stavbách v roli technického dozoru investora. Před Čapím hnízdem Babišovi hlídal projekt sídla holdingu na pražském Chodově, horské apartmány, průhonickou Sokolovnu i rodinnou vilu ve stejné části Prahy.
Na policii svědčil dvakrát a z jeho slov lze zrekonstruovat, jak se vlastně celá finta s dotací odehrála. Babiš ho nejdřív nechal skrze svoji firmu Imoba koupit statek na Benešovsku, aby měl kam jezdit o víkendu. Architekti ho ale přesvědčili k rozsáhlejšímu projektu, který ovšem jako soukromá záležitost nedával finančně smysl. Tak se Babiš pokusil jej realizovat v rámci holdingu.
“Řekl, že tam bude pořádat akce pro skupinu Agrofert. Ani to ekonomicky nevyšlo a bylo nutné to rozšířit o veřejnost. Proto se plánovalo, že se to pronajme, že se tam budou pořádat akce i jiných firem, než Agrofertu. Finanční ředitelka Agrofertu řekla, že nebude účtovat “mouku na knedlíky”. V Agrofertu tomu nikdo nerozuměl a byla proto proti tomu, aby Čapí hnízdo bylo provozováno v rámci holdingu” vypověděl Bareš.
A přidal i zdůvodnění, proč se Babišovi manažeři stavěli proti plánům svého šéfa: “Nikdo z holdingu projekt nechtěl, protože byl ztrátový. Šlo jim o prémie a nikdo si takový ztrátový podnik nechtěl vzít na starost.”
Když tedy majitel holdingu narazil na odpor, koketoval s myšlenkou statek prodat. A narazil podle Bareše podruhé. Tentokrát na svou budoucí manželku Moniku. “Byla proti, měla představu, že bude rozhodovat, jak bude vypadat design areálu. Ona v té době s tímto začínala, nejdřív zařizovala apartmán v Harrachově, tak se chtěla v tomto realizovat,” konstatoval.
A co bylo dál, to už víme. Babišova spolupracovnice Jana Nagyová-Mayerová (dnes spolu s premiérem jediná obviněná) přišla s nápadem, že farma požádá o dotaci. Aby uspěla, vyvedli ji z holdingu. A Čapí hnízdo následně od Středočeského kraje vedeného tehdy Petrem Bendlem také padesát milionů dostalo.
Navzdory tomu, že sám žadatel podle výše zmíněných svědeckých výpovědí zjevně věděl, že projekt je ztrátový. A navzdory tomu, že na toto riziko upozornili středočeský úřad i najatí externí experti. Jejich názor nikoho nezajímal. Popsali jsme ZDE.
A pro doplnění ještě pár výroků Andreje Babiše o tom, komu patří Čapí hnízdo.
2010: “Jsme jenom strategičtí partneři.”
2013: “S Čapím hnízdem nemám nic společného…Nevím, komu to patří. “
“Půjčil jsem té společnosti přes 400 milionů na stavbu farmy, ale jméno majitele neznám. Mám tam jen pronajatou jednu budovu, to je vše.”
2015: “Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo.”
2016: “Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.”
“Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky.”
Detaily z kriminálního spisu Čapí hnízdo chystáme do dalšího vydání časopisu Neovlivní.cz. Vychází na konci srpna. Předplatné ZDE.
Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO