Chtěli se zbavit Šlachty? Poslanecká komise odpověď nedodá

Po půl roce končí sněmovní komise s vyšetřováním okolností, které loni vedly ke kvapné reorganizaci speciálních složek policie. Klíčového verdiktu – zda byla rošáda spuštěná proto, aby se vedení vnitra a policie zbavilo neřiditelného šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a zhatilo boj s korupcí mocných – se ale podle zjištění Neovlivní.cz nedočkáme. Poslanci odpověď na tuto otázku nenašli. Samotná reorganizace pak přinesla minimálně dočasný konec vyšetřování velkých kauz.

Na začátku byla narychlo a bez dostatečných konzultací se žalobci oznámená reorganizace policejních složek – protikorupční služby a protimafiánského útvaru ÚOOZ. Následovalo obvinění policejního prezidenta Tomáše Tuhého ze strany Šlachtových věrných, kteří šéfa policie veřejně označili jako podezřelého z “brutálního úniku” informací. A z interní války se obratem stala mocenská hra o vliv na elitní složky mezi sociální demokracií a hnutím ANO, které na protest proti reorganizaci hrozilo odchodem z koalice.

K tomuto tématu

valka_o_policii_infografika
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 
» Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

Po půl roce sněmovního vyšetřování jsme přitom tam, kde jsme byli loni. Tedy až na fakt, že se minimálně dočasně zastavilo vyšetřování velkých kauz s politickým přesahem. Popsali jsme zde.

Na to klíčové, tedy zda byla reorganizace spuštěna s cílem zbavit se Roberta Šlachty a tím oslabit boj s korupcí mocných, komise odpověď nenašla. V závěrečné zprávě, o níž mají poslanci jednat tento čtvrtek, zůstane tato otázka podle zjištění Neovlivní.cz nezodpovězená.

“Pravý důvod toho spěchu znají jen ti, kteří tu reorganizaci spustili. A ti se pochopitelně k jiným než oficiálním zdůvodněním nepřiznali,” uvedl jeden z členů komise.

Oficiálně ještě závěrečná zpráva není schválená, šéf komise Pavel Blažek (ODS) proto o výsledcích práce komise zatím mluvit nechce. “Nejprve musíme zprávu schválit na komisi,” řekl.

Vedení policie i ministerstva vnitra jakoukoli účelovost popřelo. A Robert Šlachta důkazy nedodal. “To, co předkládal komisi, byly jen domněnky. Čímž neříkám, že neměl pravdu. Ale důkazy mu chyběly,” dodal již citovaný člen komise.

Šlachta, který dnes pracuje pro celníky spadající pod ministra financí Andreje Babiše, se nicméně brání: “Takové věci se dokazují velice těžko. Ale na své verzi, že šlo o účelovou reorganizaci, na tom trvám.”

Šlachta a jeho lidé opírali svou teorii o indicie z vyšetřování jednotlivých kauz. Ukázalo se, že podezřelí z řad prominentů hledají díky svým kontaktům zastání právě v řadách policie. A dokonce se v jednom z případů objevilo jméno policejního prezidenta Tuhého. Šlachta a spol. následně vystavěli konstrukci, že po nich vedení policie jde právě proto, aby skončilo vyšetřování poklesků mocných. Jenže deník Neovlivní.cz už zjara zjistil, že důkazy Šlachta nemá. A neměl je ani proti Tuhému.

V kauze policejního prezidenta přitom komise zjistila, že při přepisu důkazů do spisu udělal vyšetřovatel generální inspekce chybu. Na telefon, do něhož byla později vložena karta bývalé manželky Tuhého, přišla sms o chystané razii v jedné z výbušných kauz. Vyšetřovatel ovšem zaznamenal opak: sms byla z telefonu odeslaná. Šlachtovi lidé z toho usuzovali, že Tuhý mohl přes exmanželku někoho varovat o chystané akci.

Sociální demokraté i Tuhý tuto záměnu vydávali za důkaz o záměrné manipulaci s vyšetřováním a spiknutí Šlachtových lidí proti vedení policejního sboru. Faktem ale je, že taková chyba není při vyšetřování zcela výjimečná. A navíc – v podstatě je jedno, jestli sms přišla nebo odešla. Podstatné je, že se v telefonu objevila zpráva o chystané policejní akci. Jenže důkaz, že by to skutečně znamenalo zapojení policejního prezidenta do úniku informací, nikdo nenašel.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přitom do dnešního dne trvá na tom, že reorganizace byla správným krokem. V prosincovém rozhovoru pro Neovlivní.cz nicméně připustil, že by takticky postupoval jinak.

“Pravděpodobně bych důrazně požádal policejního prezidenta o větší součinnost s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Tam nešlo o to, abychom akceptovali všechny připomínky státních zástupců, ale chtěl bych, aby do naprostého detailu policejní prezidium informovalo státní zastupitelství o svém záměru. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby do detailu seznámil policejní prezident Pavla Zemana se svým záměrem, tak by k odporu ze strany státních zástupců v takovém rozsahu nedošlo,” prohlásil Chovanec.

Poslanecká komise by měla závěry své práce zveřejnit do konce ledna.