Plánoval Kovarčík likvidaci miliardáře? Janeček na výslechu

Podnikatel a kdysi jeden z nejvlivnějších lobbistů Peter Kovarčík má i i pět měsíců po své smrti zajištěné titulní stránky novin. Policie totiž vyšetřuje podezření, že ve Švýcarsku soustřeďoval miliony v souvislosti s amnestií jeho přítele, exprezidenta Václava Klause. A nejnověji kriminalisté rozjeli poněkud neuvěřitelnou linku vyšetřování: zkoumají informace, podle nichž podnikatel stál o likvidaci miliardáře Karla Janečka.

S informacemi o vyšetřování plánů na údajnou likvidaci zakladatele protikorupčního fondu přišel páteční deník Právo. “Plán, do kterého byl Kovarčík údajně připraven „investovat“ 10 miliónů korun, měl být podle těchto poznatků mstou za to, že Janečkův Nadační fond proti korupci navedl švýcarské úřady k podezřelým stamiliónům korun a jejich možné souvislosti amnestií vyhlášenou Václavem Klausem,” napsal list.

Deník dodal, že Karel Janeček kvůli tomu byl v minulých dnech na výslechu a následně potvrdil, že se jej na to policisté skutečně ptali. “Byla to určitě vážná věc, nešlo jen o tlachání. Ostatně pan Kovarčík na to podle mých informací chtěl dát 10 miliónů korun, což je poměrně vysoká částka,” poznamenal k tomu Karel Janeček pro Právo.

Nicméně k Janečkově likvidaci nakonec nedošlo, proč údajný plán selhal, to už se neví. Každopádně nejsou to první informace o chystaných násilnostech v souvislosti s vyšetřováním možné korupce při Klausově amnestii. Deník Neovlivní.cz před pár týdny informoval, že ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka měl jeden čas ochranku kvůli výhružkám. A ty souvisely právě s případem konta ve Švýcarsku, na který fond a Soukenka osobně upozornil švýcarské úřady.

“Bylo mu řečeno, že každý si píše svůj osud sám. A že je v jeho zájmu, aby vzal všechno zpátky. Jinak si může přičíst následky sám. Toho člověka znal, proto nebral hrozbu na lehkou váhu,” uvedlo výhružkách adresovaných Soukenkovi zdroj obeznámený s případem.

Podezření, že amnestii ze sklonku éry prezidenta Václava Klause provázely úplatky soustředěné na švýcarské konto, vyslovil šéf protikorupčního fondu poprvé v roce 2013. Tehdy poslal švýcarským úřadům žádost o prověření účtu, na němž mělo být 25 milionů euro a dispoziční právo k němu měl mít právě nedávno zesnulý podnikatel a Klausův přítel Peter Kovarčík.

“Suma 25 milionů eur může podle neověřené informace pocházet z úplatků souvisejících s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem,” napsal švýcarským žalobcům Soukenka.

Václav Klaus nicméně striktně popřel, že by jeho kontroverzní rozhodnutí o amnestii bylo uplacené. Obrátil se proto na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a požádal jej o důsledné prověření celé kauzy, a to i směrem k možnému křivému obvinění. Policie zatím vyšetřování neuzavřela.