© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf rozvědky Petr Mlejnek o zapojení Korejské lidové armády po boku Putina do války na Ukrajině.
Pchjongjang nepochybně doufá, že jeho jednotky získají v podmínkách současné války životně důležité bojové a vojensko-technické zkušenosti. Západní odhady uvádějí velikost severokorejské armády (Korejská lidová armáda (KPA) na 1,2 až 1,3 milionu příslušníků aktivní služby, včetně přibližně jednoho milionu pozemních sil v aktivní službě. Síly speciálních operací KLDR (KPASOF, z nichž jihokorejská zpravodajská služba NIS uvedla, že v počáteční vlně v říjnu 2024 bylo v Rusku nasazeno nejméně 1 500 mužů) se odhadují na přibližně 200 000 mužů.
Korejská lidová armáda naposledy zažila rozsáhlé konvenční boje v roce 1953. Americká vojenská rozvědka vyhodnotila, že severokorejská strategie, doktrína a taktika pro pozemní operace zůstaly stejné od 50. let a jsou převážně určeny k postavení proti Jižní Koreji – zemi, která rychle modernizovala svou vlastní armádu. Severní Korea již dříve vyslala malé poradní a specializované skupiny do zahraničních konfliktů, aby pozorovaly a získaly určité technické dovednosti, jako je skupina 20 leteckých specialistů, kteří cvičili piloty a létali s letadly během Jomkipurské války v roce 1973.
Syrská opozice také informovala o přítomnosti severokorejských milicí bojujících na straně syrského prezidenta Bašára al-Asada v roce 2016. Tato zahraniční nasazení byla výrazně mnohem omezenější co do velikosti a rozsahu než hlášených 12 000 Severokorejců nasazených v Rusku v současné válce a typy konfliktů, kterých se severokorejští specialisté dříve účastnili, se výrazně lišily od ruské války na Ukrajině.
Bojiště na Ukrajině je případovou studií moderní války. Charakteristiky, které definují boj na ukrajinském bojišti, budou jistě charakterizovat budoucí války. Americká obranná zpravodajská agentura (DIA) vyhodnotila, že Severní Korea “chápe, že charakter války se změnil” od 50. let a “vidí svou armádu jako do značné míry nepřipravenou zapojit se do moderního válčení”. Pchjongjang proto zcela jistě vidí nedávný vývoj na Ukrajině jako příležitost získat praxi v zapojení se do moderního válčení proti silám poskytnutým Západem, aniž by čelil riziku vedení války na Korejském poloostrově.
Současná atmosféra je pro zapojení Severní Koreje ideální – Rusko a Severní Korea od roku 2022 postupně prohlubují své vztahy a vytvořily pseudoprávní základ pro přímé zapojení Pchjongjangu prostřednictvím dohody o partnerství mezi Ruskem a Severní Koreou v roce 2024. A Severní Korea se z ruské války na Ukrajině může poučit mnohem více, než se mohla naučit z minulých ruských vojenských závazků v Gruzii, Čečensku, Sýrii nebo na Ukrajině v roce 2014, vzhledem k povaze současného bojiště. Severokorejská vojenská doktrína definuje Jižní Koreu a Spojené státy jako největší protivníky a válka na Ukrajině poskytuje Severní Koreji bezprecedentní příležitost “praktikovat” svou doktrínu v prostředí bojiště, které může díky technologickým a taktickým inovacím připomínat budoucí konflikty na Korejském poloostrově.
Severokorejský personál bude mít příležitost získat zkušenosti s bojem na bojištích, která se stávají stále smrtonosnějšími a složitějšími kvůli šíření průzkumných a útočných dronů a zvýšené integraci FPV na ruské i ukrajinské straně. Jihokorejská zpravodajská služba NIS konkrétně vyhodnotila, že Severní Korea má zájem naučit se pilotovat drony a integrovat operace dronů do útočných operací. Severokorejští vojáci budou mít příležitost naučit se, jak používat elektronický boj (EW), antidrony a rušičky GPS na bojišti. Hodnocení severokorejské vojenské síly DIA poznamenalo, že Severní Korea chápe, že elektronický boj je “kriticky důležitý pro znemožnění a narušení nepřátelského velení a řízení”, ale že schopnost Severní Koreje tak učinit nad rámec provozování rušiček GPS v blízkosti demilitarizované zóny (DMZ) v podstatě neexistuje.
Boje v Kurské oblasti nebo potenciálně na Ukrajině také poskytnou severokorejským jednotkám příležitost zdokonalit svou pěchotní doktrínu založenou na praktických zkušenostech z terénu. KPA například neměla v reálném světě příležitost koordinovat akce KPASOF a pěchoty. Hodnocení severokorejské vojenské síly DIA uvádí, že “moderní korejská lidová armáda klade důraz na malé a velké jednotky útočící na cíl současně, jako je SOF nebo lehká pěchota útočící na cíl zezadu nebo z boku, zatímco těžká pěchota podporuje dělostřelecké útoky zepředu a z boku”. Jihokorejská zpravodajská služba NIS vyhodnotila, že první vlnou severokorejských jednotek, které vstoupí do boje po boku ruských sil, budou elitní “Úderné sbory”, speciální jednotky ze severokorejského 11. sboru, který má reputaci dobře vybaveného a dobře vycvičeného. Až jednotky “Úderných sborů” vstoupí do bojů po boku ruských sil, budou teoreticky schopny vyzkoušet si přednosti svého výcviku a praxe koordinace s ruskými pěchotními silami, což potenciálně poskytne základy, na kterých může Pchjongjang později aktualizovat své pozemní síly a doktrínu KPASOF.
Bojové zkušenosti, které může severokorejský personál získat v boji, sahají od nejmladších pěšáků až po vysoce postavené generály. Nižší poddůstojníci KPA a poddůstojníci získají skutečné bojové zkušenosti, které dosud neměli. Severokorejští piloti mohou také získat jedinečné letové zkušenosti a kompetence k ovládání ruských letadel – jihokorejská televize TV Chosun zveřejnila 21. října exkluzivní zprávu, ve které uvádí, že Severní Korea vyslala do Vladivostoku nespecifikovaný počet stíhacích pilotů před nasazením pozemních vojsk v Rusku na začátku října. Severokorejští piloti jsou cvičeni na ruských útočných letounech Su-25 (které jsou již součástí flotily letectva Korejské lidové armády), ale budou schopni získat tvrdé bojové zkušenosti, pokud budou létat na Su-25 v bojových misích po boku ruských taktických leteckých sil.
Pchjongjang také pravděpodobně doufá, že jeho důstojnický kádr a vojenské vedení budou mít příležitost naučit se kritickým lekcím velení a řízení během bojových operací. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov poznamenal, že Severní Korea vyslala do Ruska přes 500 důstojníků a tři generály a tito důstojníci mohou mít příležitost učit se od ruských důstojníků a zároveň zdokonalovat své vlastní velitelské a kontrolní struktury ve skutečnosti skutečného boje. Tyto lekce velení budou kritické, pokud se Severní Korea pokusí zorganizovat pro budoucí konflikt.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com