© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Pětadevadesát miliard v roce 2016 a do pěti let investice ve výši 232 miliard korun. Taková čísla ohledně čínských investic zaštítil svým jménem prezident Miloš Zeman při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Přesně rok od návštěvy Si Ťin-pchinga se ale potvrzuje, že čínský stroj na investice drhne.
Avizovaných devadesát pět miliard se v loňském roce smrsklo na necelé tři miliardy. Ostatní investice se zkrátka dosud neuskutečnily. Zástupci čínských firem – zejména CEFC Jaroslava Tvrdíka – uklidňují, že obchody jsou stále v běhu. Proběhl ale jen jeden z nich, a to nákup strojírenského podniku Žďas.
Vázne i ten největší avizovaný obchod: kapitálový vstup CEFC do investiční skupiny J&T Financial Group. Tvrdíkovi Číňané měli podle dohody z loňského března ve firmě získat poloviční podíl a to za necelých 30 miliard. (Detailně jsme Trdíkovy přátelské vazby popsali v tomto článku. ) Jestli se nakonec vůbec uskuteční, není jasné. Transakci od minulého týdne zkoumá antimonopolní úřad.
Jinak se v čínských investicích nezměnilo oproti období před návštěvou čínského prezidenta nezměnilo vůbec nic. Peníze skončily jen ve firmách, ke kterým má blízko zmiňovaný Tvrdík. Jde v podstatě jen o statusové symboly – jako jsou fotbalové kluby, budovy v centrum města či média – bez reálného vlivu na tuzemskou ekonomiku.
Otázka je, jestli se byznysmenům spojeným s Tvrdíkovou CEFC vůbec nějaký byznys v Česku chce dělat. „Oni tvrdí, že si z České republiky chtějí vybudovat jakýsi portál do Evropy. A s tím nutně nemusejí souviset nějaké velké investice přímo v Česku. Jim se tady dobře žije, ale vypadá to, že skutečný byznys chtějí dělat jinde,“ uvedl již loni pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s plány CEFC.
Ve skrytu ostře sledovaných obchodů spojených s politikou, které ve skutečnosti nikam příliš nevedou, se ale přitom odehrávají ty reálné transakce. A ty už mohou mít na chod České republiky mnohem vážnější dopad.
Bez většího zájmu politiků i veřejnosti tak například čínská firma Huawei ovládla telefonní hovory Čechů. Už před třemi lety se stala klíčovým partnerem pro tuzemské mobilní operátory, kterým dodává technologie pro přenos signálu a zajišťuje správu sítí.
Tajné služby politiky varovaly opakovaně: zabraňte tomu, aby právě tento byznys získali Číňani. „Je to riskantní s ohledem na to, jak se chovají jinde ve světě. V hardwardu mohou být taková opatření, která v případě potřeby umožňují odposlouchávání nebo například shození kompletní sítě,“ popsal zástupce jedné ze služeb.
Ostatně BIS to ve své výroční zprávě řekla i otevřeně: „Společnost je ve světě dlouhodobě podezřívána ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách.“
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». | ![]() |