Čínská bublina: Rok od návštěvy Si Ťin-pchinga a čínské investice nikde

Pětadevadesát miliard v roce 2016 a do pěti let investice ve výši 232 miliard korun. Taková čísla ohledně čínských investic zaštítil svým  jménem prezident Miloš Zeman při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Přesně rok od návštěvy Si Ťin-pchinga se ale potvrzuje, že čínský stroj na investice drhne.

Avizovaných devadesát pět miliard se v loňském roce smrsklo na necelé tři miliardy. Ostatní investice se zkrátka dosud neuskutečnily. Zástupci čínských firem – zejména CEFC Jaroslava Tvrdíka – uklidňují, že obchody jsou stále v běhu.  Proběhl ale jen jeden z nich, a to nákup strojírenského podniku Žďas.

Vázne i ten největší avizovaný obchod: kapitálový vstup CEFC do investiční skupiny J&T Financial Group. Tvrdíkovi Číňané měli podle dohody z loňského března ve firmě získat poloviční podíl a to za necelých 30 miliard. (Detailně jsme Trdíkovy přátelské vazby popsali v tomto článku. ) Jestli se nakonec vůbec uskuteční, není jasné. Transakci od minulého týdne zkoumá antimonopolní úřad.

Jinak se v čínských investicích nezměnilo oproti období před návštěvou čínského prezidenta nezměnilo vůbec nic. Peníze skončily jen ve firmách, ke kterým má blízko zmiňovaný Tvrdík. Jde v podstatě jen o statusové symboly – jako jsou fotbalové kluby, budovy v centrum města či média – bez reálného vlivu na tuzemskou ekonomiku.

K tématu:

» Velká čínská expanze? Přislíbené miliardy zhusta zůstávají na papíře
» Osm klíčových česko-čínských smluv ovládl jeden muž
» Všechna Tvrdíkova přátelství. Aneb čínské peníze na lince Praha – Bratislava

Otázka je, jestli se byznysmenům spojeným s Tvrdíkovou CEFC vůbec nějaký byznys v Česku chce dělat. “Oni tvrdí, že si z České republiky chtějí vybudovat jakýsi portál do Evropy. A s tím nutně nemusejí souviset nějaké velké investice přímo v Česku. Jim se tady dobře žije, ale vypadá to, že skutečný byznys chtějí dělat jinde,” uvedl již loni pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s plány CEFC.

Ve skrytu ostře sledovaných obchodů spojených s politikou, které ve skutečnosti nikam příliš nevedou, se ale přitom odehrávají ty reálné transakce. A ty už mohou mít na chod České republiky mnohem vážnější dopad.

Bez většího zájmu politiků i veřejnosti tak například čínská firma Huawei ovládla telefonní hovory Čechů. Už před třemi lety se stala klíčovým partnerem pro tuzemské mobilní operátory, kterým dodává technologie pro přenos signálu a zajišťuje správu sítí.

Tajné služby politiky varovaly opakovaně: zabraňte tomu, aby právě tento byznys získali Číňani. “Je to riskantní s ohledem na to, jak se chovají jinde ve světě. V hardwardu mohou být taková opatření, která v případě potřeby umožňují odposlouchávání nebo například shození kompletní sítě,” popsal zástupce jedné ze služeb.

Ostatně BIS to ve své výroční zprávě řekla i otevřeně: “Společnost je ve světě dlouhodobě podezřívána ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách.”

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly