© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Nejen finanční skupina J&T, ale rovněž aktiva druhé mocné investiční firmy Penta jsou v hledáčku investorů, operujících z Číny. A k tomu přikupují v Česku také obří solární park.
Do česko-slovenského finančního, průmyslového a realitního konglomerátu Penta se snaží vstoupit čínský investor CEFC, uvedla ve středu stanice ČRo – Radiožurnál (externí odkaz »).
Lidé, spravující čínský kapitál, přitom již podle informací Mf Dnes (externí odkaz ») z minulého týdne jsou blízko i zisku polovičního podílu v konkurenční finanční skupině operující mezi Prahou a Bratislavou – J&T.
“V případě Penty jsou jednání s CEFC podle důvěryhodných zdrojů teprve na začátku. Ve hře je však údajně nabídka, že by CEFC investovala několik miliard eur do kapitálu skupiny, a za to by získala 50 procent jejích akcií,” uvedla renomovaná ekonomická reportérka Jana Klímová. “Své podíly by si tak na polovinu pokrátili všichni stávající vlastníci Penty, což je pět mužů. Největší podíly, celkem přes 80 procent, mají zakladatelé skupiny, Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, o zbylý podíl se dělí Jozef Oravkin, Eduard Maták a Iain Child,” doplnila v ČRo.
Ani jedna ze stran nechtěla pro ČRo plán komentovat. “Pokud by jednání byla úspěšná, lze čekat nějaký první podpis předběžné dohody až zhruba v polovině letošního roku,” řekl rozhlasu zdroj blízký jednání. Sama Penta později twítovala: “S čínskými investory jsme jen v úvodní diskuzi o odkoupení aktiv, které pro nás nejsou z dlouhodobé perspektivy strategické.”
Penta v Česku vlastní například Aero Vodochody a letiště, kde chce vybudovat konkurenci k pražskému terminálu v Ruzyni, ale také například firmu VLP, vydavatelství regionálních Deníků a mnoha časopisů. Kromě toho je Penta aktivní ve zdravotnictví, realitách či finančnictví, patří ji rovněž sázkařská Fortuna.
Informace o možném převzetí části majetku Penty se objevily ve stejný den, kdy Mf Dnes, patřící do impéria ministra financí Andreje Babiše, zveřejnil další miliardový čínský obchod, který se v Česku čerstvě odehrál. “Fond China-CEE Fund koupil druhou největší tuzemskou solární firmu Energy 21, která má přes 30 elektráren,” uvedl list s tím, že hodnota obchodu se pohybuje v miliardách korun.
Fond patří podle novin “exportní bance China Exim Bank, která je pevně podřízena komunistické vládě”.
A jak list připomíná, již za čtrnáct dní přiletí do Prahy prezident Číny Si Ťin-Pching: “A podle jeho českého protějšku Miloše Zemana se má během návštěvy podepsat dvacítka kontraktů za 45 miliard korun.”