Čínské respirátory dodá prodejce reklamních předmětů. Máme certifikáty, hájí se

Zatímco čeští výrobci ochranných pomůcek dál stojí v řadě veřejných zakázek stranou, stát i nyní na podzim sází na výrobky z Číny.

Správa státních hmotných rezerv v úterý oznámila, že uzavřela smlouvy na dodání všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. “V převážné většině je podepsala s českými firmami,” stojí v tiskové zprávě SSHR.

Jenže potíž je, že v případě roušek a respirátorů často nejde o české výrobce. Smlouvy se sice uzavřou s českými firmami, ty si však ochranné pomůcky nakoupí v Asii.

Jako třeba společnost Targo Promotion Group. Ta na svých webových stránkách o sobě píše: “Společnost byla založena v roce 1992 v Praze a krátce nato se stala leaderem v oblasti 3D promo předmětů v regionu střední a východní Evropy.”

A co má prodejce reklamních předmětů společného s respirátory? Znalost asijského trhu.

“Máme v Číně firmu a spolupracujeme v regionu třicet let,” říká majitelka Michaela Krešlová.

Klíčové pro získání zakázky od státních rezerv byla nyní skutečnost, že firma mohla předložit reference. “Dodávali jsme ochranné pomůcky už v době nouzového stavu na jaře. Nejprve pro nestátní sektor a pak se ozval i stát. Takže pro nás nebyl problém nyní doložit reference. Navíc jsme jako jedni z mála byli schopni doložit také certifikáty od akreditovaných laboratoří, na tom některé firmy pohořely,” popsala výběrové řízení Krešlová.

Zapojení zprostředkovatelů na úkor českých výrobců potvrzují zjištění ze zářijového časopisu Neovlivní.cz, že i v druhé vlně zůstávají české firmy stranou.

“Vím, že české firmy při jednání se státem navrhovaly, aby vláda koupila výrobní linky na ochranné pomůcky. Při normálním provozu můžou produkovat výrobky na komerční bázi, ve chvíli, kdy přijde krize, budou vyrábět pro stát. Nikdo o to ale nestál,” popsal jeden z distributorů ochranných pomůcek.

Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email