Čínský rozchod

Rozchod má probíhat s noblesou. V byznyse to mnohdy platí možná víc než v soukromí. Minimálně kvůli pudu sebezáchovy. Nikdo totiž výhledově nepředstavuje větší riziko než naštvaný manažer nabitý informacemi. Odemykáme text z říjnového tištěného magazínu Neovlivní.cz.

„Marcela Hrdá dne 5. září 2018 doručila jedinému společníkovi prohlášení o odstoupení z funkce členky představenstva společnosti CEFC Group (Europe) Company.“

Jedna věta ze sbírky listin uložených o firmě „Tvrdíkových Číňanů“ na obchodním soudu, kterou to všechno mohlo skončit. Na první pohled se zdálo, že jde o standardní manažerský odchod.

Marcela Hrdá na archivním snímku. Do CEFC si ji z mediální skupiny Jaromíra Soukupa přivedl přímo Jaroslav Tvrdík. Repro: TA3

Jak ale zjistila redakce Neovlivní.cz, rezignace dlouholeté manažerky Hrdé nebyla dobrovolná.

Marcela Hrdá nastoupila do pražské CEFC před dvěma a půl lety z pozice ředitelky televize Barrandov. Předtím řídila státní poštu, dělala též poradkyni ministrovi vnitra Milanu Chovancovi. Pro chod CEFC se záhy stala nepostradatelnou. Bývalý ministr Jaroslav Tvrdík byl ten, kdo utrácel a měl „vize“. Hrdá pak jeho nápady procesovala a snažila se jej držet při zemi.

Každopádně jen málokdo má o fungování české pobočky společnosti CEFC, která se už skoro rok potácí kvůli astronomickým dluhům svého zatčeného zakladatele Jie Ťien-minga nad propastí, takový přehled jako Marcela Hrdá.

„Odejít nechtěla. Mohla si vybrat: kdyby neodešla sama, nemilosrdně by ji veřejně vyhodili,“ sdělil člověk blízký vedení CEFC. Jeho interpretaci událostí pak redakce ověřila u dalšího nezávislého zdroje.

Co se v pražské Nekázance, za zdmi sídla české pobočky CEFC, odehrálo?

Sama Marcela Hrdá o svém odchodu ani působení v CEFC s novináři mluvit nechce. „Nezlobte se, nebudu se k ničemu vyjadřovat,“ reagovala na žádost Neovlivní.cz Hrdá.

Mlčí i Jaroslav Tvrdík. Žádost o rozhovor odmítl. Což je ostatně dlouhodobá strategie celé společnosti. Komunikuje jen ve chvíli, kdy sama chce, nepříjemné dotazy firma vesměs ignoruje.

Příběh odchodu Marcely Hrdé tak redakce poskládala z neoficiálních informací. Publikujeme přitom jen ty, které bylo možné ověřit alespoň u dvou důvěryhodných osob.

Insideři se shodují, že konec Marcely Hrdé souvisí s potížemi, v nichž se mateřská společnost CEFC ocitla. Čínská bublina v Česku splaskla letos zkraje roku, kdy čínské úřady zatkly zakladatele firmy Jie Ťien-minga, jinak také zvláštního poradce prezidenta Miloše Zemana. Následně se potvrdily gigantické dluhy CEFC a její neschopnost je splácet.

Finanční těžkosti dopadly i na „Tvrdíkovu“ pobočku v Praze. Z obav o své peníze letos zjara došlo k jejímu nepřátelskému převzetí ze strany finanční skupiny J&T, která pražskou CEFC úvěrovala. Majitelé J&T se začali obávat o svých jedenáct miliard, proto firmu převzali a odvolali celé Tvrdíkovo vedení. „Jaroslava Tvrdíka okamžitě zbavili veškerých pravomocí. Marcela Hrdá byla naopak záhy do představenstva firmy znovu zvolená,“ popsal jeden z insiderů.

Tento sled událostí potvrzují i dokumenty ze sbírky listin. Hrdá byla podle přípisu s datem 24. 5. 2018 znovu zvolena jako nová členka představenstva českého CEFC.

Marcela Hrdá, která měla na rozdíl od Tvrdíka důvěru finančníků z J&T, neměla s loajalitou ke svým původním spolupracovníkům problém. Podle některých zdrojů dokonce obratem sbalila Tvrdíkovy věci do krabic a tím považovala výměnu majitelů za vyřízenou.

„Jenže nepočítala s tím, že se Tvrdík zase může vrátit. A ten takové věci nezapomíná,“ zdůvodňuje tlak na odchod Hrdé člověk blízký vedení CEFC.

A Tvrdík se skutečně vrátil. Kvůli obří výši dluhů matky CEFC a politickým souvislostem případu – Jie Ťien-mingovo angažmá u českého prezidenta – se totiž případ řeší na nejvyšší úrovni. A to se ukázalo jako Tvrdíkova záchrana.

Prezident Miloš Zeman dokonce poslal hned několikrát do Pekingu své nejbližší spolupracovníky a Tvrdíkovy spojence: poradce Martina Nejedlého a kancléře Vratislava Mynáře. O první utajované cestě jsme informovali už v březnu 2018, další se podle nejnovějších informací odehrála v létě.

Delegace vedená Nejedlým a Mynářem odletěla do Číny v polovině července. Cílem mise bylo podle zjištění Neovlivní.cz přesvědčit čínské představitele, že by česká strana s ohledem na angažmá Jie Ťien-minga na Hradě a zatažení prezidenta Zemana do celého skandálu uvítala, kdyby se případ sprovodil ze světa s co nejmenšími škodami na reputaci české hlavy státu.

„Zjednodušeně řečeno: dokud bude Zeman na Hradě, Tvrdík má krytá záda. Sice už nemá na chod CEFC vliv, tam úřadují najatí manažeři čínské státní firmy CITIC, nechali mu ale Slavii. A Nejedlý celý srpen a září vyjednával o tom, aby se CITIC nezbavoval všech aktiv CEFC. Zejména mu jde o televizi Barrandov,“ uvedl již citovaný zdroj blízký CEFC.

Hlavním vyjednavačem se tak podle něj i dalších insiderů stal prezidentův poradce Martin Nejedlý. On je v tandemu s Tvrdíkem tím, kdo drží vyšší karty. A Nejedlý také ve finále posvětil Tvrdíkovu snahu zbavit se Marcely Hrdé, jen co k tomu dostal znovu příležitost. A také jí na cestu nepřidávat obvyklé slušné odchodné. A nenechat ji ani v dceřiných firmách.

Čínským zástupcům už pak nebyl problém vysvětlit, že za všechny problémy českého CEFC může právě Marcela Hrdá. Cesta k odvetě byla volná. Příští týdny ukážou, zda se s tím Marcela Hrdá smíří.