Čísla nesedí. Vláda musela protekčně naočkovat tisíce lidí

Oficiální vládní čísla ukazují, že nesouhlasí počet dodaných vakcín s údaji o tom, kdo byl dosud očkovaný proti kovidu

Podle oficiálních vládních čísel z tohoto týdne zatím dorazilo do země 169 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Očkováno bylo podle prohlášení premiéra Andreje Babiše “zhruba” 75 tisíc lidí.

Když se pak tento pátek v osm ráno spustil rezervační systém, do hodiny ukázalo se, že tuto chvíli jsou pro seniory k dispozici pouhé tři tisícovky dávek. Pro další zájemce už nebyly volné termíny, protože pro ně zatím není vakcína. Jenže dosud nebyli podle zjištění Neovlivní.cz z regionů naočkovaní ani všichni lékaři a lidé z kritické infrastruktury, kteří měli mít přednost ještě před seniory. Protože došla vakcína.

Kdo tedy dostal vakcínu místo nich a seniorů?


Veškerou agendu očkování si pod sebe stáhl přímo premiér. Foto: Facebook Andreje Babiše

To ministerstvo zdravotnictví vytrvale odmítá odtajnit. Redakce opakovaně žádala o zpřístupnění počtů naočkovaných lidí a jejich rozdělení podle struktur ve společnosti.

Jan Blatný se nejprve vymlouval, pak přestal na téma data komunikovat úplně.

Redakce Neovlivní.cz přitom už minulý týden získala anonymní svědectví lidí, kteří popisovali, jak byli očkovaní a přitom podle oficiální očkovací strategie na to neměli nárok. Zjistit pravdu jde jen pohledem do detailního rozpadu statistik o očkování. Tu však – jak je výše popsáno – Babišův tým úzkostlivě tají.

Pochybnosti o číslech posiluje navíc fakt, který redakci potvrdily jednotlivé kraje: dostávají vakcínu nikoli pro každého člověka dvě dávky. Ale jedna vakcína – jeden člověk. Druhou dávku mají dostat až z příštích várek, které teprve dorazí.

Takže současná čísla nelze vykládat tak, že se počítají dvě dávky na jednoho člověka.

“Teď jsme očkovali celou dobu sto dávek sto lidí. Ale teď už budeme muset z těch nových, co přijdou, přeočkovat ty z ledna, takže na nové zájemce jich bude málo,” popsal pro Neovlivní.cz hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

V únoru má přitom kraj dostat méně vakcín než v lednu, tudíž se očkovací tempo ještě zpomalí. “To už těm lidem nikdo neříká, že všechno vypotřebujeme na přeočkování. Lidé se zlobí, že nemáme volná místa pro seniory nad 80 let, ale já nemám žádnou vakcínu. Ty mají přijít až v úterý. Jak můžu dávat termíny, když nemám jistotu, jestli vakcína přijde v úterý nebo ve čtvrtek,” dodal Kuba.

Prvními prokázané případy protekčního očkování vyšly najevo tento týden. “Vedení Státního zdravotního ústavu rozdělilo tisícovku vakcín mezi své pracovníky a jejich příbuzné. S ohroženými skupinami, které by podle všech verzí očkovací strategie měly být očkovány přednostně, mají pramálo společného,” napsal web SeznamZprávy.

Na manželku exprimátora Hradce Králové Zdeňka Finka, která rovněž neměla na přednostní očkování nárok, zase upozornil zpravodaj Vlastimil Weiner.

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email