© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Babišovo prohlášení o snižování daní přišlo ve chvíli, kdy potřeboval odvést pozornost od vládního chaosu a zhoršující se situace s koronavirem. V návrhu rozpočtu na příští rok už Schillerová zrušení superhrubé mzdy nemá.
28. srpna byl pátek. Vláda Andreje Babiše čelila nárůstu nákazy covid-19 a současně kritice za to, jakým způsobem vyhlašuje nařízení ohledně nošení roušek ve školách. Experti kvůli zhoršujícímu trendu požadovali přísnější režim, na osobní zásah premiéra se to ale nakonec nestalo. A když začal premiér čelit otázkám, zda tím jeho vláda nevyvolává chaos, přišel premiér s oznámením, že se jeho kabinet rozhodl snížit daně.
“Dospěli jsme ke společné dohodě, že sice máme v programovém prohlášení vlády, že snížíme nebo zrušíme superhrubou mzdu na úroveň 19 procent, nicméně jsme přesvědčeni, že v tomto období musíme dát jasný signál lidem, že se o ně postaráme, že zkrátka snížíme tu daň na těch 15 procent. Tak, jak původně ODS slibovala a lidi podvedla. Takže návrh je sazba 15 procent. Sazba 23 procent se nemění, to je ten čtyřnásobek průměrné mzdy. To znamená, že do mzdy 139 340 korun v této chvíli by všichni platili jen 15 procent, tedy o 5,5 procenta méně a solidární přirážka zůstává,” prohlásil Andrej Babiš na tiskové konferenci.
A jeho oznámení média obratem přetavila v titulky: Daň z příjmů se razantně sníží. Lidem zůstanou statisíce. Superhrubá mzda se ruší.
Komentátoři a ekonomové následně rozebírali vládní plán zleva zprava. A vládní chaos s rouškami se tak PR týmu premiéra alespoň částečně podařilo přebít.
Jenže už za pár dní se začala celá konstrukce se snižováním daní hroutit. A to ve chvíli, kdy měla ministryně financí Alena Schillerová odpovědět na otázku, čím hodlá v rozpočtu vykrýt díru vzniklou po zrušení superhrubé mzdy.
“Já samozřejmě neumím říct, a říkám to otevřeně, že to vezmu tady a tímto to (výpadek příjmů) vyrovnám,” přiznala ministryně 3. září. A dodala, že to rozhodně není neschopností vlády: “Prostě my jsme v situaci, kdy se nacházíme v bezprecedentní krizi, která se dá srovnat jenom s 30. lety minulého století.”
Plán na vykrytí propadu po snížení daní nepřinesla dodnes. A naopak.
V návrhu státního rozpočtu pro příští rok, který představila o víkendu, se zrušením superhrubé mzdy vůbec nepočítá. Uvedla, že bude návrh ještě zpřesňovat. V samotném návrhu je pak schodek 116 miliard korun. Bez výpadku po zrušení superhrubé mzdy, který může dosáhnout dalších až 90 miliard.
“Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku,” řekla k návrhu ministryně v České televizi.
Zdroj náhledové foto: FB Aleny Schillerové