Čistky začínají: končí náměstek pro hazard Závodský i náměstkyně na vnitru

Hned první týden po svém jmenování spustili ministři z kabinetu Andreje Babiše personální změny ve svých resortech. Jako první přišel na řadu náměstek ministryně financí pro hazard Ondřej Závodský, kterému Alena Schillerová v den svého jmenování oznámila, že končí. Závodského podřízení přitom nyní řeší kauzu bydlení Schillerové, která využívala služební byt v centru Prahy za pět tisíc měsíčně. Neváhal ani ministr vnitra Lubomír Metnar, ve funkci skončila náměstkyně Monika Pálková.

Odchod z funkce potvrdila redakci Neovlivní.cz Monika Pálková. “Bylo mi řečeno, že končím. Blíže bych se k tomu ale v tuto chvíli nevyjadřovala. Ještě jsem nemluvila s panem ministrem,” sdělila Pálková.

Odvolání jejího kolegy Závodského z postu na financích pak redakci potvrdily redakci dva na sobě nezávislé zdroje. Sám náměstek Závodský se k němu nevyjádřil. Pálková i Závodský jsou oba členy KDU-ČSL.

Monika Pálková měla v resortu vnitra na starost řízení sekce sociálního a zdravotnického zabezpečení, bezpečnostního výzkumu a projektového řízení. Je také aktérkou soudního sporu o články v novinách mezi bývalým vedením ministerstva vnitra z éry Milana Chovance a mediálním domem MAFRA ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše. Pálková stála na straně resortu.

Ondřeje Závodského si zase na ministerstvo financí přivedl Andrej Babiš a svěřil mu agendu hazardu. Lidovecký náměstek si ale nepadl do noty s Alenou Schillerovou, která nyní resort převzala. Odstavení Závodského nezabránil ani služební zákon. Ministerstvo využilo kličku rušení a slučování odborů.

“V podstatě od chvíle, co se objevila zpráva, že Schillerová bude novou ministryní, bylo jasné, že Závodský končí. Její nevraživost byla zřetelná,” popsal pod podmínkou anonymity vysoce důvěryhodný zdroj ze státní správy.

Podřízení Ondřeje Závodského v minulých týdnech přitom začali řešit ožehavou kauzu, která se dotýká samotné ministryně. Mají podle zjištění Neovlivní.cz vypracovat stanovisko, zda bylo v pořádku, že Alena Schillerová užívá služební byt finanční správy a platí za něj v centru Prahy 5 tisíc měsíčně.

Závodský s Pálkovou jsou první, u koho je jasné, že po nástupu vlády Andreje Babiše musí odejít ze svých funkcí. Seznam dalších mužů na odstřel jsme zveřejnili v tištěném magazínu Neovlivní.cz.