Neznámá bezpečnostní síť AB: komunista Ondráček i Zemanovec

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš má proti své politické konkurenci zásadní výhodu: roky budovanou bezpečnostní divizi. Jsou v ní bývalí policisté i agenti tajných služeb. Někteří se s miliardářem “jen” scházeli za účelem výměny informací, jiní pro něj přímo pracují. Deník Neovlivní.cz přináší nová jména a také detailní informace o vzniku bezpečnostní divize Babišova podnikatelského impéria.

Komunistický poslanec a expolicista Zdeněk Ondráček se nejdříve zviditelnil svou aktivní účastí na potlačování předlistopadových protirežimních demonstrací. Pak, když vyšetřoval hospodářské delikty na protikorupční službě. A dnes poutá pozornost jako poslanec pozměňovacími návrhy typu: Trestejme firmy za pomluvu jejich zrušením, která míří proti nezávislým vydavatelstvím. Nebo nejnověji výroky o chabé úrovni bezpečnostních složek, v nichž podle něj působí “bukvice”, které zemi neuchrání před uprchlíky.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček v pořadu Máte slovo ČT. Repro: Neo

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček v pořadu Máte slovo ČT. Repro: Neo

Neví se však, že to byl Zdeněk Ondráček, s kým se Andrej Babiš ještě před svým nástupem do politiky radil o bezpečnostních otázkách. A řešili spolu mimo jiné také bezpečnostní divizi holdingu Agrofert, kterou miliardář před pěti lety zakládal.

Deník Neovlivní.cz na poslance narazil při aktualizování bezpečnostní sítě, kterou Andrej Babiš – stejně jako drtivá většina tuzemských boháčů – vlastní pro ochranu své osoby a svého majetku. Majitel Agrofertu ovšem kvůli svému vládnímu angažmá čelí i podezření, že svůj soukromý bezpečnostní tým zneužívá proti své politické konkurenci.

Zdeněk Ondráček spolu se svým někdejším šéfem z protikorupční služby Jiřím Veselým byli v kontaktu s Andrejem Babišem prokazatelně minimálně v době, kdy před čtyřmi lety odcházeli od policie a miliardář zakládal bezpečnostní divizi Agrofertu.

Podle tehdejších pamětníků nabízeli Babišovi, že mu externě pomohou posílit bezpečnost holdingových firem prostřednictvím nastrčených figurantů, kteří budou dohlížet na to, jestli zaměstnanci nekradou.

Z tohoto nápadu sešlo, Veselý už ale u Babiše zůstal. Dnes řídí bezpečnostní divizi Agrofertu. Ondráček zamířil do politiky, nejdřív do té komunální, protože jak říká: chtěl být tehdy blíž rodině.

“Je pravda, že mě tehdy po odchodu od policie z Babišova holdingu oslovili, ale stejně jako šest sedm dalších firem. Bavili jsme se o bezpečnostních analýzách, což byla moje specializace. Ale já jsem z osobních důvodů chtěl odejít z Prahy, takže jsem tam nakonec nenastoupil,” říká dnes poslanec Ondráček.

O čem se s dnešním vicepremiérem bavili, o tom se poslanec zjevně příliš šířit nechce. Zdůrazňuje jen, že v kontaktu byli, až když už byl v civilu.

Faktem je, že Ondráček po svém odchodu od policie začal pravidelně publikovat na webu Česká pozice, kterou pár let tajně udržoval při životě Babiš svými miliony a později ji – i s šéfredaktorem Ištvánem Léko – včlenil do vydavatelství Mafra, respektive Lidových novin. Ve svých článcích pro Babiše se Ondráček mimo jiné pozastavoval nad tím, že soud neposlal do vazby Babišova “oblíbence” Marka Dalíka a jinde zase tepal ODS.

Mohlo by vás zajímat:

špion
» Tady jsou jména z bezpečnostní sítě Andreje Babiše
» Přehledně: Mapa střetu zájmů AB
» Miliardář Chrenek ulovil vrchního cifršpiona

Jiří Veselý, někdejší druhý muž protikorupční služby, která řeší ty nejcitlivější politické kauzy (v minulosti mimo jiné i ty Babišovy), mezitím začal stavět bezpečností divizi Agrofertu.

Jako klíčové spolupracovníky si přivedl důstojníky z inspekce vnitra i elitních policejních útvarů: kromě protikorupční šlo ještě o protimafiánskou jednotku ÚOOZ.

A kromě nich také pro Agrofert začala pracovat bezpečnostní agentura ABAS, která dodnes zajišťuje ostrahu jednotlivých firem. ABAS vlastní ostravský podnikatel Ivo Popardowski, jinak také bývalý funkcionář Zemanovy strany SPOZ.

Od nástupu k Babišovi přitom Jiří Veselý bojuje s nálepkou muže na špinavou práci, který pro vicepremiéra pracuje i na poli politické špionáže. On sám to striktně popírá. Rozhovory sice neposkytuje, ale ve firemních časopisech opakovaně prohlašoval, že jeho rolí je chystat zloděje salámů.

“Bezpečnostní divize skupiny Agrofert se zabývá především ochranou majetku společnosti, a to nejen v oblasti krádeží zboží a surovin, ale i fraudů, sabotáží a poškození dobrého jména společností,” řekl v jednom z rozhovorů  pro magazín Agrofert.

Stejně tak vicepremiér Andrej Babiš opakovaně popřel, že by jeho bezpečnostní divize pracoval proti jiným politikům.

“Žádnou policii nemám. Agrofert má – stejně jako řada jiných i nadnárodních firem – svou bezpečnostní divizi. Jejím úkolem je chránit majetek společnosti, tedy střežit objekty a dohlížet na to, aby zaměstnanci firmu neokrádali,” napsal Babiš ve svém blogu, když vyvracel podezření, že si nechal vypracovat kompromitující složku na sociálnědemokratické poslance Ladislava Šincla (psali jsme zde »): “Představa, jak se tihle lidé z bezpečnostní divize ze dne na den přeorientují z ochrany firmy a ‘pověsí’ se na poslance Šincla, je podle mě spíš chorobná.”

Nová jména z bezpečnostní sítě AB již brzy na Neovlivní.cz