Co ještě by policie musela vědět, aby střelce z univerzity brala jako nebezpečí

Šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková o výsledcích vyšetřování tragické střelby na filozofické fakultě.

Je to přesně devatenáct let, co oznámil rezignaci policejní prezident Jiří Kolář, když policistům během domovní prohlídky v jeho černošické vile utekl gangster Radovan Krejčíř. “Šlo o selhání, ne úmysl. Není v silách jednoho člověka, aby koordinoval kriminální podsvětí se speciálními složkami policie,” říkal policejní šéf. Přesto rezignoval.


Pieta před pražskou filozofickou fakultou. Foto: Shutterstock

Odchod bral úkorně. Ale jak mi tehdy říkal, chápe, že se něco stát muselo. Byl to prostě příliš velký průšvih. Po útěku Krejčíře byli odvolaní také šéf protikorupční jednotky a jeho náměstek, jejichž přímým podřízeným zločinec utekl.

Ani v případě tragické prosincové střelby na filozofické fakultě v Praze nikdo z policistů neměl v úmyslu Davida Kozáka nechat proklouznout do budovy filozofické fakulty a nechat tam pozabíjet čtrnáct lidí.

Přesto ani půl roku po střelbě a ukončeném vyšetřování žádná rezignace nepřišla.

Samotné závěry vyšetřování přitom potvrdily pochybnosti, které okolo případu od začátku panovaly a policie je bagatelizovala. V kostce: Co ještě by policie musela mít v ruce za informaci, aby studenta filozofické fakulty Davida Kozáka považovala za nebezpečného?

Detailně jsme to rozebrali v lednovém časopise Neovlivní.cz, tedy jen stručně pro připomenutí. Ve chvíli, kdy střelec mířil do Prahy a už byl v policejním pátrání, policejní šéfové věděli, že jeho otec je mrtvý. Bylo to dvě hodiny před prvními výstřely na fakultě. Stejně tak vedení policie mělo v tu chvíli informaci, že Kozák vlastní osm zbraní včetně dlouhých a vyzbrojil se ve velmi krátké době.


ČTĚTE TAKÉ: Digitální stopa o budoucí masové střelbě existovala deset dní. Nikdo si ji nevšiml


A měli díky avízu od spolužačky, které psal Kozák sms zprávy, informaci, že se chystá “něco” udělat. “Dozvíš se, ještě dneska. Vlastně si mě k tomu tak trochu inspirovala. Vy všichni. No nic, já teď nějakou dobu už nebudu na drátě… Adieu,“ psal ji podle závěrečné zprávy o vyšetřování v den střelby. Právě tato dívka na základě této a dalších zpráv od Kozáka zalarmovala policii.

Ve 13:20 – hodinu a půl před střelbou – měli policisté z databází potvrzeno, že student má registrované větší množství zbraní.

Od té chvíle tedy policie věděla, že do Prahy míří labilní student, jehož otec je mrtvý a on sám vlastní zbrojní arzenál.

Vedení policie i velící důstojníci dodnes trvají na tom, že nepochybili. Drží se verze, že si mysleli, že jde o člověka, který má “pouze” sebevražedné sklony. To “něco” ze sms zpráv si přeložili jako sebevraždu.

“Když jsme zjistili, že má zbraně, je to jistá indicie, proto jsem také aktivoval zásahovou jednotku. Je to ale jen o citu policajta, pracovali jsme stále s tím, že je nebezpečný sám sobě a jde spáchat sebevraždu,” popisoval v lednu zpětně své myšlenkové pochody šéf pražské policie Petr Matějček.

A měl tehdy podporu i policejního prezidenta Martina Vondráška. “Prosím, abyste rozlišovali, co policisté ty tři hodiny předem měli a mohli vědět, a srovnávali to s tím, co víme dnes.“

Vyšetřování nicméně prokázalo, že Kozák byl v budově fakulty dlouho před střelbou a to dokonce ve chvíli, kdy už ho tam hledaly dvě vyslané policejní hlídky.

“Vešel do budovy filozofické fakulty v Praze na náměstí Jana Palacha ve 13:23 hodin. A už z ní neodešel. Pár minut po něm dorazily do školy dvě policejní hlídky – šest policistů,” citovala ze závěrečné zprávy pro rodiny obětí MfDnes.

A jsme zase zpět: protože ho policie považovala za nebezpečného jen pro něj samotného, hlídky byla odvolané. Nikdo z policejních šéfů nenařídil důkladně prohledat celou budovu, kde se na toaletách ve čtvrtém patře David Kozák právě chystal na masakr.

Stejně jako v červnu 2005 nikdo z policejních šéfů nenařídil podřízeným, aby Radovana Krejčíře na toaletu nejen doprovodili, ale současně mu tam i asistovali. Právě odtud gangster zmizel a byť vyšetřování žádný úmyslný přešlap policistů neprokázalo, na rezignace policejních šéfů to tehdy bohatě stačilo.

A to útěk Krejčíře neprovázelo 14 zastřelených studentů a učitelů, mrtvý otec se zavražděnou dvouměsíční dcerou v kočárku a zastřelený otec.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email